YENİ BİR SALGIN TEHDİDİ: CORONAVIRUS 2019-nCov

Özel Çorlu Reyap Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Günay Kaya, Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve çok sayıda kişinin ölümü ile dünyayı alarma geçiren coronavirüs salgını hakkında gazetemiz okurlarına bilgiler aktardı.
30 01 2020
15482 kez okundu

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan coronavirüs tüm dünyayı alarma geçirdi. Henüz tam özellikleri bilinmeyen coronavirüs, vakalarda ateş, nefes darlığı ve zatürre gibi hastalıklara yol açıyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Günay Kaya, “Özellikle hastalığın spesifik bir tedavisi yoktur, destek tedavisi ve organları koruma tedavisi yapılmaktadır” dedi. 

Uzm. Dr. Günay Kaya, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi: “Coronavirüs Çin Deniz Ürünleri pazarının (farklı hayvan türleri satan bir toptan balık ve canlı hayvan pazarı) çalışanlarında virüse ait kümelenme olduğu belirtilmiştir. 2003’te Çin’de SARS hastalığı ve 2012’de Lübnan-Suudi Arabistan da MERS (Middle East Respiratory Syndrome) hastalığı etkenleri ile günümüzün yeni salgın adayı ‘Coronavirüs’ aynı ailedendir. Coronavirusler zoonotik (hayvandan insana bulaşan hastalık) virüslerdir. Detaylı araştırmalar sonucunda, SARS’ın misk kedilerinden, MERS’un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok coronavirüs mevcuttur.  

‘ARTIK İSPATLANDI Kİ İNSANDAN İNSANA GEÇİŞ MÜMKÜN’

31 Aralık 2019’da Dünya Sağlık Örgütü Çin Ülke Ofisi, Çin’in Wuhan şehrinde sebebi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirdi. 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlandı.  

CORONOVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Coronavirüsün en önemli belirtilerinin solunum sıkıntısı ve yüksek ateş olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Günay Kaya, “Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum bulguları, ateş, öksürük ve dispne’dir (nefes darlığı). Daha ciddi vakalarda, pnömoni (zatürre), ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gelişebilir. Ancak eldeki veriler doğrultusunda hastalığın şiddeti konusunda yorum yapılamamaktadır. Bugün için coronavirüslere yönelik geliştirilmiş bir aşı da bulunmamıştır” dedi. 

CORONAVİRÜS TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Özellikle coronovirüslere yönelik geliştirilmiş bir aşı olmadığını belirten Uzm. Dr. Günay Kaya, “Bu tür üst solunum etkileyen viral enfeksiyonlarda her zaman enfeksiyonun üzerine eklenecek bir bakteri ile hastalık daha ciddi boyutlara ulaşabilir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Whatsapp
google_160x600