ÜSTÜN IRK ARILAR NASIL ÇALINDI?

24 05 2022
219 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Tekirdağ’da milli arıcılık projesine ait kovanların talan edilmesi ve seçkin ırkların çalınmasının yankıları sürüyor. Sabotajla ilgili jandarma inceleme yaptı. Peki, bu önemli zirai gen ve ilaç çalışması neden sabote edildi ve korunamadı?
Olayı dostumuz Av. Sühan Özkan haber verdi. Görsellere bakıyoruz, paramparça edilmiş petek ve kovanlar… Kolonilerden geriye kalan avuç avuç arı ölüsü…
Türkiye, Tekirdağ’da yaşanan bu talanı TRT Haber’de izledi. Namık Kemal Üniversitesi’nin (NKÜ) 7 yıllık arıcılık gen çalışması ve milli ilaç projesi, kimliği belirsiz kişilerce sabote edildi. Üstün arı ırkları çalınırken kalanlara ise yaşama şansı tanınmadı.
NKÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necati Muz, “Kapaklar açılarak arılar ölüme terk edilmiş, içerisindeki çerçeveler dışarıya çıkarılarak atılmış. Bu şekilde bu arılar yaşayamaz” dedi.
4 MİLYON ARI TELEF OLDU
Jandarma, üniversitenin suç duyurusu üzerine Uçmakdere’deki arıcılık bahçesinde inceleme yaptı. 4 milyon arının telef edildiği ortaya çıktı. Personel, zaman zaman arılar sebebiyle zor anlar da yaşadı. Jandarma, arı ilaçlarında dışa bağımlılığı sona erdirecek olan bu önemli gen çalışmasını kimin, neden sabote ettiğini belirlemeye çalışıyor. Bahçe en yakın yerleşime 10 kilometre mesafede, düzgün bir yolu yok. Bu sebeple bekçi de bulundurulmuyordu.
Bu noktada yanıtı aranan diğer soru da böylesine önemli bir projenin neden korunmadığı…
Mustafa Necati Muz, alanın etrafının tel örgüyle kapalı olduğunu söyleyerek, “Araziye, 4 çeker olmadığı takdirde araçla ulaşılması çok zordur. Güvenlik donanımı ile ilgili soruşturma süreci bitene kadar bilgi veremiyoruz” dedi. Projeye ise son verilmeyecek. Ekip, yeni kovanlarla kaldığı yerden çalışmaya devam edecek.

Yalçın Bayer'in Hürriyet'teki köşesinden...
//////////
‘ARI YOKSA GIDA DA YOK’
Ankara İli Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Solmaz, 20 Mayıs Dünya Arı Günü nedeniyle yaptığı açıklamada arıların ekoloji sistemindeki kritik rolüne dikkat çekerek, “Dünya gıda üretiminin üçte birinden sorumlu olan arılara hak ettikleri özeni göstermiyoruz. Hayatın devam etmesi için arılara ne kadar ihtiyacımızın olduğunu Dünya Arı Günü’nde bir kez daha hatırlatmış olduk” dedi.
//////////
TWITTER’I EN ÇOK KULLANAN ÜLKELER BELLİ OLDU
2022 yılında en çok Twitter kullanıcısı olan ülkeler belli olurken, mikroblog olarak hizmet veren uygulamanın 76,9 milyon ile en çok ABD’de de popüler olduğu görüldü. Japonya 58 milyon kullanıcı ile ikinci sıraya yerleşirken, üçüncü sırada yer alan ülke 23,6 milyon ile Hindistan olarak kayıtlara geçti, dördüncü sırada ise 19 milyon ile Brezilya’nın yer aldığı görüldü. Türkiye’de ise 2006 yılında kurulan ve internetin “SMS”i olarak adlandırılan bu uygulamanın 16,1 milyon kişi tarafından kullanıldığı saptandı. Türkiye’nin kullanıcı sayısı ile Almanya, İspanya, Fransa gibi ülkelerin kullanım sayılarının çok üstünde olduğu görüldü.
Medya takip kurumu Ajans Press, Twitter ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Buna göre 2022 yılında Twitter ile alakalı 876 bin 790 haber çıktığı tespit edildi. Twitter Türkiye’deki önemli kişilerin attığı tweetlerle haberlerde yer alırken,44 milyar dolara ElonMusk tarafından satın alınması ise son zamanların en çok konuşulan başlığı oldu. Twitter platformu için gerçekleşen satın alma Türk medyasında 6 bin 859 haber içeriğinde konuşuldu.

Whatsapp
google_160x600