UMUT

21 06 2022
216 kez okundu
aydinliddo@gmail.com

Umut; geleceğe dönük bir kavram, “iyi ve güzel” olmasını düşlediğimiz şeylerin tümü. Özlemlerimiz, beklentilerimiz, insanı yaşama bağlayan tutku. Umudunu yitiren insan boşluğa düşer. Hep söyleriz ya ‘insan umutla yaşar’, oysa şu günler, ‘umduğumuz dağlara kar yağdığı’ günler. Türk insanı hayal kurmayı bile hayal eder oldu.
Umduğunu bulamayan, hayaline ulaşamayan insan yıkılır, boşluğa düşer. Benim “Keşiş Dağı” adlı bir şiir kitabım var ve kitaptaki ilk şiirimin adıdır Umut. İzninizle üç dörtlüğünü aktarayım,  tam da bugünleri anlatıyor.

Umudum güneşle gelir sanırdım
Yağmur yağdı umutlarım ıslandı
Belki rüzgâr ile bir şans tanırdım
Sonra boran oldu, arada kaldı.
                    ***
Umudumu gökyüzünde aradım
Bulamadım, yıldızları taradım
Belki bana uzak, belki bir adım
Umut dünyasında karada kaldı.
                    ***
Aydınlı, umudu nerde ararsın
Umut, azim, karar kime sorarsın
Uygarlık adına hayal kurarsın
Umut insanlığı sırada kaldı.
Çiftçi tarlaya tohum ekerse, büyümesi, bol ürün vermesi bir umuttur. Fakat mazot fiyatları, gübre fiyatları, tohum, yedek parça fiyatları yüzünden çiftçi tarlayı ekemiyor. Neyi umut edecek? Tarlalar bakire dursun, bizim iktidar dış ülkelerde toprak kiralayıp ürün yetiştirme peşinde.
Öğrenci okulunu bitirecek, iş kuracak, kendisine ailesine yardımcı olacak. Ülkesinde iş bulamıyor, umudu diş ülkelerde, yaban ellerinde arıyor.
Sanayici mal üretecek, ihracat, ithalat yapacak, her gün yükselen döviz fiyatları, düşen paramızın değeri ile baş edemiyor. “Paramızın dibe vurması” ile övünen bir maliye bakanı var.
Mevcut iktidar, ülkede pamuğu, tütünü, şeker pancarını, çimento fabrikalarını, kâğıt fabrikalarını… Tükettiği gibi insanların umudunu da tüketti.
Peki, gelecek için yarınlar için hiç mi umut yok? “Yaşıyorsak umut vardır” der bir atasözü.  Diğer bir atasözü ise; “En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar” demektedir. Biz sözü Nazım’ın bir şiiri ile bitirelim. Umut kimdeymiş?
“…Seni memleketi düşünmüşümdür
Seni memleketi ve dünyamızı
İşler atom reaktörleri işler
Yapma aylar geçer güneş doğarken
Ve güneş doğarken hiç umut yok mu
Umut umut umut
Umut insanda”

Whatsapp
google_160x600