TÜRKİYE BÜYÜK KADINLAR GÜREŞ ŞAMPİYONASI ÇORLU’DA BAŞLADI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Büyük Kadınlar Türkiye Güreş Şampiyonası Çorlu’da başladı.
23 12 2021
658 kez okundu

24 ilden 152 sporcunun katılım sağladığı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda gerçekleştirilen Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Büyük Kadınlar Türkiye Güreş Şampiyonası Çorlu Kapalı Spor Salonu’nda başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Üzgün, “Tüm sporcularımıza sakatlıksız bir mücadele diliyorum. Bu organizasyonun Çorlu’da gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak olmak üzere il ve ilçe Gençli Spor Müdürlüğü’nde görevli arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

‘GENÇLERE, BÜYÜK, CESUR YÜREKLERE İHTİYACIMIZ VAR!’

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu ise yaptığı konuşmada “Yeni bir jenerasyon yetiştiriyoruz. Bunları gelecekte A takımlara taşıyacağız. Bizim gerçekten 18-19 yaşında A milli formayı teslim edeceğimiz gençlere, büyük, cesur yüreklere ihtiyacımız var. Bu milletin çocuklarının mayasında bu var. Bizim başında olduğumuz güreşte Avrupa ve Dünya şampiyonalarında bu çocukları hep birlikte göreceğiz. Yeter ki bu çocukların elinden tutalım, bu çocuklara şans verelim. Biz bunu başarmak zorundayız. Aksi takdirde olimpiyat oyunlarında madalyaya hasret kalabiliriz. Bunun için bir jenerasyon yetiştireceğiz. İki-üç olimpiyat yarışacak gençlere ihtiyacımız var. Belki birincisinde olmayabilir ama ikinci, üçüncü olimpiyatta madalya, altın alacak gençleri bulacağız ve yetiştireceğiz.” diye konuştu.

‘GÜREŞÇİLERİMİZİ DESTEKLEMEYİ OLDUKÇA ÖNEMSİYORUZ’

Düzenlenen açılış töreninde konuşan Çorlu Belediyesi Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Güreş sporu geleneklerimizi geleceğe taşıyan, bizlere atalarımızdan miras olan çok önemli bir spor. Olimpiyatlarda en çok başarılı olduğumuz spor dalı da elbette ki güreş. Dolayısıyla güreşçilerimiz bizim için, ülkemiz için her zaman gurur kaynağı olmuştur, olmaya da devam edeceklerdir. Avrupa Spor Kenti unvanını gururla taşıyan Çorlu’muzda Çorlu Belediyesi olarak bizler de başarılı güreşçilerimizi desteklemeyi oldukça önemsiyoruz. Çorlu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü bünyesinde spor hayatını sürdüren, Milli Takım’da da ülkemizi gururla temsil eden, Avrupa Şampiyonu ve Dünya Şampiyonu olan kadın güreşçilerimiz var. Onlarla gurur duyuyoruz, her zaman yanlarındayız. Spora yaptığımız her yatırımı, sporcularımıza verdiğimiz her desteği, gençlerimize ve dolayısıyla ülkemizin geleceğine yapılan bir yatırım olarak değerlendirmek son derece önemli. Bugün burada yarışan gençlerimizin azimleri, çalışmaları desteklendiği takdirde ulaştıkları nokta ortadadır. Elinden tutulan, desteklenen çalışkan ve azimli her Türk genci için başarı kaçınılmazdır. Bizler her daim tüm başarılı sporcularımızı alkışlamaya, onlarla gurur duymaya ve onların yanında olmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle şampiyon güreşçilerimizi, millî sporcularımızı yetiştiren antrenörlerimizi, onların destekçilerini yürekten kutluyorum. Şampiyonada mindere çıkacak tüm güreşçilerimize başarılar diliyor, onlarla her zaman gurur duyduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

‘ÜLKEMİZİ BAŞARI İLE TEMSİL EDECEKLERİNE İNANIYORUM!’

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, böylesine önemli bir şampiyonaya ev sahipliği yapacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Mavi gözlü kentimizin gururu olan Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan’ın hatırasını yaşatmayı ve güreş sporunu yeni nesillere sevdirmeyi üzerimize düşen bir görev olarak kabul ediyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak geçtiğimiz yıllarda Türkiye Güreş Federasyonu’nun iş birliğiyle ulusal güreş turnuvaları düzenledik. Ayrıca Süleymanpaşa ilçemize bağlı İnecik Mahallemizde yağlı güreş turnuvası düzenledik. Bu yıl da Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Türkiye Büyük Kadınlar Güreş Turnuvası'na ev sahipliği yapıyor olmaktan dolayı gurur ve mutluluk duyuyoruz.  24 ilden 152 sporcumuzun katıldığı Güreş Şampiyonası’nın sportmenlik ve centilmenlik içerisinde en verimli şekilde geçmesi temennimizdir. Şampiyonada dereceye girecek sporcularımızın ülkemizi uluslararası turnuvalarda başarıyla temsil edeceklerine olan inancım tamdır. Güzel yurdumuzun dört bir yanından gelerek turnuvaya katılan değerli sporcularımıza başarılar diliyor, Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Türkiye Büyük Kadınlar Güreş Şampiyonası'nın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

ŞAMPİYONAYA 24 İLDEN 152 SPORCU KATILIYOR

21 Aralık tarihinde teknik toplantısı yapılan şampiyonada 22-23 Aralık tarihlerinde eleme ve finaller oynanıyor. Müsabakalar 10 sıklet halinde gerçekleşiyor. Müsabakaların tümü Çorlu Kapalı Spor Salonu’nda yapılıyor. Çok yoğun bir katılımla gerçekleştirilen Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Büyük Kadınlar Türkiye Güreş Şampiyonası’na 24 ilden 152 sporcu katılıyor. Müsabakaların tümü seyircilere açık olacak.

Tutku AKBAŞ

 

Whatsapp
google_160x600