TEBLİGATSIZ KESİLEN CEZALAR CAN YAKIYOR’

17 01 2022
273 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr
CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, Kamu-Özel Ortaklığı modeli ile inşa edilen, özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerde uygulanan fahiş cezaları TBMM gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Budak, “Dövize endeksli garanti ödemeleri ile halkın bütçesine hortum bağlayan özel otoyol ve köprü işletme şirketleri doymak bilmiyor. Geçiş ücreti ödemeyen araçlara tebligat yapılmadan fahiş cezalar kesiliyor. Bununla da yetinmeyen şirketler cezadan haberi olmayan yurttaşlarımıza çok yüksek oranda faiz uygulayarak icra yoluyla tahsilata gidiyorlar. Köprülerde ve otoyollarda yurttaş ceza kılıfıyla soyuluyor” dedi.
KÖİ modeli ile inşa edilen otoyol ve köprülere yönelik iktidarın şeffaf olmamasından cesaret alan özel şirketlerin karlarını katlamak için yurttaşları mağdur ettiğini dile getiren Budak, şunları söyledi:
“İktidardan cesaret alan bu işletmeler kanundaki boşluklardan faydalanarak yurttaşlarımızdan yüksek ödeme bedelleri talep ediyorlar. Teknik nedenlerle ya da HGS ya da OGS bakiyesi bitmiş vatandaşlarımıza geçiş ücreti tahsil edilemediğine yönelik hiçbir bildirimde bulunulmuyor. İstenirse, bugünkü teknolojik imkanlarla çok maliyetsiz bir biçimde bu bildirim yapılabilir, ama yapılmaması şirketin de işine geliyor, çünkü 15 gün içinde yapılmayan ödemelere geçiş ücretinin 4 katı kadar ceza kesiliyor. Kendisine ceza da tebliğ edilmeyen yurttaş borcu olduğunu ancak kendisine icra bildirimi geldiğinde fark ediyor. İcra masrafları da eklenince geçiş ücretinin 15-20 katına çıkan ödemelerle karşı karşıya kalınıyor. Yurttaşının çıkarlarını korumakla mükellef iktidar açıkça yurttaşların soyulmalarına göz yumuyor. Vatandaşın cebinden tek bir kuruş çıkmayacak diye inşa ettikleri otoyol ve köprüler tam bir vurgun düzenine dönüştü.”

 

/////


ADD: TEKKELER KAPATILMALIDIR
 
Atatürk Düşünce Derneği, tecavüz ve umutsuzluk yuvaları tarikat yurtları ve bir bakan yardımcısı üzerine bir açıklama yaptı: “Tarikat ve cemaat yurtları, devlete ait olmayan yatılı Kur’an kursları, artık faaliyetlerini açıkça yürüten tekkeler, tecavüz, umutsuzluk ve ölüm yuvaları haline gelmiştir. Tamamı derhal kapatılmalıdır. Unutmayalım! Devlete ait olmayan her yatılı Kur’an kursu bir tür tekkedir ve yasa dışıdır. Bütün tarikatlar, tekkeler 30 Kasım 1925 tarihli, 677 sayılı Devrim Yasası ile kapatılmış ve bu yasa Anayasanın 174. Maddesi ile koruma altına alınmıştır. 677 sayılı yasanın ve Anayasamızın 2, 24 ve 174. maddelerinin gereği yapılmalı, tarikat ve cemaatlere derhal son verilmeli, açık ve gizli tekkeler kapatılmalı, sorumluları hakkında ilgili ceza yasaları uyarınca davalar açılmalıdır.”
 
/////

 

TTB’DEN SAĞLIK BAKANLIĞINA TEPKİ

Türk Tabipleri Birliği; “İktidarın pandemi boyunca yürüttüğü politika ve alınan son kararlar ülkenin sürü bağışıklığına sürüklendiğinin göstergesidir. Kabul edilemez. Ölüm sayılarını artıracak ve sağlık sistemine etkisiyle iş yükünü artıracak olan bu düzenlemenin sorumluları derhal istifa etmelidir...” dedi.

TTB yine Sağlık Bakanlığı ve yöneticilere seslendi; “Salgın anlık değişen kararlarla değil, bilimsel verilerle yönetilmeli. SARS-CoV-2 virüsünün uçakta bulaşıp tren ve otobüste bulaşmama gibi bir özelliği yoktur. Alınan kararlar her zamanki gibi bilim dışıdır. Toplumu hastalığa mahkum edenleri bir kez daha istifaya çağırıyoruz. Ne yazık ki yetkili merciler, sadece bireysel korunma önlemlerine bel bağlamıştır, salgın kontrolü vatandaşların aşı gönüllüğüne, fiziksel mesafe ve maske önlemlerine daraltılmış ve bırakılmıştır. Bakanlığın ve müdürlüklerin halk sağlığı yükümlülükleri rafa kaldırılmıştır. Bu tercih ile ölümlere sessiz kalan popülist, bilimsellikten uzak iktidar, yaşam hakkı ihlali yapmaya ve insanlığa karşı suç işlemeye devam etmektedir. Halk sağlığı için gerekli adımları atmayan iktidar yönet(e)memektedir ve bu süreçte sorumluluğu olanlar istifa etmelidir.”

 

Whatsapp
google_160x600