TARIMA KADIN ELİ DAHA ÇOK DOKUNMALI

21 05 2022
249 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, kadın girişimcilere yönelik tarımsal desteklemelerle ilgili faaliyetlerin açıklanmasını istedi.
Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Vahit Kirişçi, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2017 yılından günümüze kadar 481 kadın girişimciye 84 milyon TL hibe ödemesi yapıldığını açıkladı. 2019 yılı için pilot olarak 4 ilde uygulanan Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi ile de kırsal alanda genç ve eğitimli girişimcilere tarım, hayvancılık, su ürünleri, ormancılık ve gıda konularında uygulayacağı projelerde 100 bin TL hibe ödemesi yapıldığını belirten Bakan Kirişçi, kadınlara yapılan pozitif ayrımcılık ile 44 kadın girişimciye 4,4 milyon TL hibe ödemesi yapıldığını ifade etti.  Bakan Kirişçi, “2016-2018 yıllarında uygulanan genç çiftçi projeleri kapsamında toplam 47 bin 750 proje uygulanmıştır. Uygulanan toplam projelerin yüzde 60,2'sine tekabül eden 28 bin 783 proje kadınlarımız tarafından uygulanmış, 863,4 milyon TL hibe desteği verilmiştir.” dedi. Kadın girişimcilere, hayvancılık faaliyet alanına giren hibe destekleriyle ilgili rakamsal bilgileri de veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yönelik yatırımlarının desteklenmesi, arıcılık, ipekböcekçiliği, kaz ve hindi yatırımlarının, Arı Ürünleri Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi, Kraliçe Arılarla El Ele Aktif Eğitime Projesi, orman köylülerine yönelik olarak ORKÖY desteklemeleri gibi projelerle kadın çiftçilerin desteklendiğini açıkladı. 
Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise kırsal alanlarda kadın çiftçilerin en az erkekler kadar tarımsal faaliyetlerin içinde yer aldığına dikkat çekerek, kadınların üretimde daha çok bulunmaları için var olan destekleme programları ve projelerin artırılması gerektiğini belirtti. Gürer, “Köye dönüş ve kırsalda kadın  varlığının arttırılması için kadınlara özel projeler artırılmalıdır . Mevcut projeler sorunların aşmasına yetmemektedir. Rakamsal veriler üst üste toplandığında bir çalışma varmış gibi görülse de nüfusa orantılandığında çok küçük bir katkı olduğu görülür. Kırsala dönen ve tarımla uğraşan her kadın için cazip destekler sağlanmalıdır. Öncelikle kadın çiftçi SGK primi devlet karşılamalı ve üretilen ürüne alım zarar halinde karşılama taahhüdü sağlanmalıdır. Kadın Kooperatifi ve kadın sosyal taleplerine yönelik kırsala özel çalışmalar geliştirilmeli ve kapanan köy okulları, sağlık ocakları gibi ihtiyaç kurumlar yeniden açılmalıdır.” diye konuştu.
////////////
PROF. ÇAPOĞLU’NDAN ATATÜRK KİTABI

Prof. Dr. Gökhan Çapoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yılını kutlarken ‘Atatürk Cumhuriyeti’ni Yeniden Kurmak’ başlıklı yeni kitabını yayınladığını söyledi. Bu kitapta cevaplarını bulacağınız sorulardan bazıları şöyle:
Atatürk neden ‘Yalnız Adam’ idi? Nutuk neden Cumhuriyet tarihinin dönüm noktasıdır? İsmet İnönü, cumhurbaşkanı seçilir seçilmez karşı devrim nasıl başladı? 2. Dünya Savaşı’nda izlenen politikalar Türkiye’nin geleceğini nasıl ipotek altına aldı?
Karşı devrimcilerin en büyük başarısı neden Köy Enstitüleri’nin işlevsizleştirilmesi ve nihayetinde kapatılmasıdır? Askerler, Atatürk’e nasıl ihanet ettiler? Atatürk sonrası tek kurumsal katkı olan 1961 Anayasası neden hedef haline geldi? Siyasal İslamcılar ne zaman ve nasıl meşrulaştırıldı ve devlet kadrolarına sokuldu? Türkiye, nitelik ve öngörü yeteneği olmayan, koltuk düşkünü siyasetçilere mahkûm mudur? Sosyal demokratlar nerede Atatürkçülükten ayrılıyor, ulus devlet ve laiklik için neden tehdit oluşturuyorlar? Artık Atatürk Cumhuriyeti’ni yeniden kurma zamanı gelmedi mi?
///////
TAPUYA TESCİL GEREKİR

Tıpkı hizmet dışında kalan askeri alanlar gibi Atatürk Havalimanı’nın da rantın baskısıyla gelecekte imara açılma olasılığı çok yüksektir. Söz konusu olasılığı tamamen yok edebilecek ‘Anayasal’ güvence zaruri olmuştur. Bunun için Atatürk Havalimanı’nı sadece ağaçlandırmak yetmez, orman vasfında ve Atatürk Ormanı adı altında tapuya tescil edilmesi de gerekir.
Faruk ÇEBİ

 

 

 

 

Whatsapp
google_160x600