SEÇİM FİNANSMANI TOKİ MÜTEAHHİTLERİNDEN!

18 01 2022
225 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr
Geçen hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüp Genel Kurul’a sevk edilen 301 sıra sayılı “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile bazı kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılması” hakkındaki torba kanun teklifinin müteahhitlere fiyat farkı ödemesi olanağını getiren 11. maddesinin 13 Ocak 2022 Perşembe günü yapılan Genel Kurul’daki görüşmeleri sırasında AKP Milletvekillerinin verdiği önerge içeriğinin TBMM’nin kanun yapma yetkisinin elinden alınıp Cumhurbaşkanı’na verilmesi anlamına geldiğini söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, bunun TOKİ müteahhitlerine istediği gibi para aktarıp seçimleri finanse etmek için getirildiğini iddia etti.
Türkiye’nin halk idaresi için dünya kadar bedel ödediğini, buralara kolay gelinmediğini, türlü badireler darbeler atlatıldığını hatırlatan Bekaroğlu, “Bu kanunda sınırı belli olmayacak şekilde; fiyat farkı ödenmesi ve sözleşme devrine ilişkin kuralları kaideleri belirleme yetkisi ve kimlere ne verilip verilmeyeceği tamamen Cumhurbaşkanına bırakılıyor. Böyle bir şey olamaz. Demokrasilerde kanun çıkarma yetkisi parlamentoya aittir ve bu yetki asla devredilemez. Getirilen Geçici Ek Madde ise sınırları belli olmayan taktir yetkisi vermektedir, amacını aşan bir yetki devridir.” diye konuştu. Bu Geçici Madde ile Cumhurbaşkanı’na TBMM’nin kanun yapma yetkisi verildiğini belirten Bekaroğlu, Anayasa’ya aykırı bu düzenlemenin Anayasa Mahkemesinden geri döneceğini ama o arada birçok işlem tesis edileceğini, yapılan işlemlerin sadece bir iki kişiyi değil, 84 milyon insanı ilgilendirdiğini söyledi. 
 
 
FARKLI DÜZENLEME YAPABİLİR’ YETKİSİ
AK Parti Milletvekilleri tarafından verilen ve 11. maddeye ek fıkra ilavesini isteyen önergede  şu ifadeler yer alıyor: “Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 01.12.2021 tarihinden önce ihale edilen ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte devam eden sözleşmelerde süre uzatımı verilmesi dahil, bu maddedeki sınırlamalara tabi olmaksızın Cumhurbaşkanı tarafından farklı düzenleme yapılabilir.”
Cumhurbaşkanı’na farklı düzenleme yapabilir’ şeklinde sınırı belli olmayan bir yetki devri yapıldığını ifade eden Bekaroğlu, “Milleti kandırmayın, yalan söylemeyin, sahtekarlık yapmayın. Bayramlarda seyranlarda ‘Gazi Meclis’ demekle olmaz. Lafa gelince ‘Gazi Meclis’ ama Meclis’in yetkilerini elinden alacaksınız. Bu Meclis, tüyü bitmemiş yetim hakkı ile ilgili düzenlemeler yaptığı için Yüce Meclis’tir. Çıkardığı kanunlarla kaynakların nerede nasıl kullanılacağına karar verdiği için Yüce Meclis’tir. Çıkardığı kanunlara göre insanlar hapse giriyor, çıkıyor, af getiriyor vs; bunlardan dolayı Yüce Meclis’tir. ‘Farklı’ istediğin gibi düzenleme yapma yetkisi veriyoruz. Böyle bir şey olmaz, bu yanlış, bu döner. Hiçbiri olmasa çok kısa süre sonra Yüce Divanlardan döner. Böyle bir şey yapmayın, etmeyin, eylemeyin diyoruz ama maalesef dinletemiyoruz.” diye konuştu.
BUNLARI ÇOK GÖRDÜK AMA HADDİ BU KADAR AŞANI GÖRMEMİŞTİK
“Gecenin en karanlık vakti, sabaha en yakın olunan zamandır” diyen Bekaroğlu, “Bunları çok gördük ama bu kadar haddini aşanları görmemiştik, onu da görmüş olduk” dedi. Seçilip Milletvekili olarak TBMM üyesi olanların el kaldırıp Meclis’in yetkilerini TOKİ’ye devretmelerinin akıl almaz bir davranış olduğunu ifade eden Bekaroğlu, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinden büyük paralar dağıtıyorlardı. Eşe dosta, seçime, sözde gazeteci geçinenlere para saçıyorlardı. İBB ellerinden gitti. İkinci (para) saçma yeri TOKİ’dir. Şimdi istediği gibi TOKİ’nin müteahhidine para aktaracak buradan. TOKİ ihale filan yapmıyor, çağırıyor adamını ‘gel şunu al.’ Şimdi diyecekler ki, ‘İş 50 TL mi, sana 50 TL daha veriyoruz, 25’ini seçimde dağıtacaksın.’ Haramdır haram. Bu ekmek alamayan, alışveriş yapamayan, faturasını ödeyemeyen dul kadının parasıdır, tüyü bitmemiş yetimin hakkıdır. Ekmek bulamayan insanların parasıdır bu para. Haram zıkkım olsun!” diye konuştu.


//////

NKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. MURAT ATEŞ’İN BAŞARISI

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Murat Ateş, ‘TÜBİTAK – Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı’ kapsamında açılan ‘1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği’ kazandı.
Prof. Dr. Murat Ateş’in başarısı ile ilgili olarak Trakya Bölgesinde tek uygulayıcı kuruluş olan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi kendisini kutlayarak, “Girişimcimiz Prof. Dr. Murat Ateş’i tebrik eder, ‘Enerji depolama Sistemleri İçin Elektroaktif Malzeme Geliştirilmesi Yeni Malzeme Tasarımı ile Süperkap Batarya Üretimi’ isimli projesinde başarılar dileriz.” dedi.

///////

 MADENCİ TEKMELEYEN ADAM TİCARET ATAŞESİ OLDU
 
2014 yılında Soma’da meydana gelen maden faciasında 301 madencinin hayatını kaybetmesinin ardından olayları protesto eden bir madenciyi tekmeleyerek darp eden dönemin Başbakan Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel Almanya’da bulunan Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticaret Ataşesi olarak atandı. 

Konuya ilişkin olarak CHP Ankara Milletvekili Levent Gök “Yapılan atama Türkiye ve Almanya’da büyük tepkiye sebep olmuş, Soma’da gerçekleşen olaydan sonra Başbakanlıktaki görevinden alınan Yerkel’in finans ve ticaret eğitimi almamış olmasına rağmen böylesine önemli bir göreve getirilmiş olması kamuoyunda infial yaratmıştır. Yapılan atama liyakat anlayışına ve kamu vicdanına aykırı olmakla birlikte ülkemizde ve Almanya’da ortaya çıkan tepkilere ilişkin ilgili kurumlar tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Bu skandal kararın ivedilikle geri çekilmesi ve yaşananların içyüzünün kamuoyuna açıklanması beklenmektedir” dedi.

 

 

Whatsapp
google_160x600