PLANLAR BİR ŞEHRİN NAMUSUDUR!

DEVRİM Web TV’de hazırlayıp sunduğu Gündem Özel Programına belgelerle gelen Semanur Saygın Özay, yapılacak olan plan değişikliklerine dikkat çekti!
06 08 2022
323 kez okundu

İddiaya göre Nusratiye Mahallesi’nde Çorlu Belediyesi tarafından yapılacak olan plan değişikliği belgelerine ulaşan Semanur Saygın Özay, hazırlayıp sunduğu Gündem Özel Programında çok önemli açıklamalarda bulundu. Özay, “İddia edilen bir olay var. Bir talep iddiası! Plan değişikliği talebi var. Uzun zamandır belgelerle gelmemiştim ama şu an belgelerle ekran karşısındayım. Kayıtlarda Nusratiye Mahallesi olarak gözüken yerde bir plan değişikliği talebi olduğuna dair iddialar var. Önemli bir büyüklükte, Şubat 2014 yılında planlanmış ve benim meclis üyesi olduğum dönemde onaylanmış 1/1000’lik planlar. Belediye tarafından incelenmiş, imar komisyonuna havale edilmiş, meclis de onaylamıştır. Şimdi de o planlar arasında iddia edilen bölgede plan değişiklik talebi var. Aradan geçen 8 yıllık bir süre var. 8 yıldır her şey yolundaydı da o planlar neden şimdi yeniden gündeme geldi? Seçim yaklaşıyor ve seçim öncesi neden bu değişiklik talebi ile başvuruyorsunuz? Seçim öncesi paraya ihtiyaç olur ve gerisini siz düşünün!”dedi.

KAMU YARARI MI RANT MI?

Talepte hem ticaret alanı hem de konut alanının bir arada yapılacağını belirten Özay, “Meclisin önüne geldiğinde daha net konuşacağız eğer bu iddia doğruysa. Lütfen meclislere katılın, izleyin diye her programda söylüyorum. Hocalarımızın çoğu derdi ki imar planları şehirlerin namusudur. Eğer değişimlerle rantlar yaratıyorsak namusumuza tecavüz etmiş oluruz. Bu benim görüşüm! Planlar bir bütün ve bu bazda düşüneceğiz. Kamu yararı mı rant mı? Bunu çok teknik bir dille anlatmama gerek yok. Şu an iddia edilen bölgede planlanan bir alan var. Talepte ‘Emsalle oynamıyorum, yapılanma biçimini değiştiriyorum!’ deniliyor. Ticari alanıyla beraber konut alanına çevrilecek. Sizce bu nedir? Planları delmeye çalışıyorsunuz! Hem ticaret hem konut alanı talep ediyorsunuz. 4 kat olan yerin çevre ada ve parseller gibi 17 kata çıkmasını istiyorsunuz! O bölgeyi plancı, planlarken böyle uygun görmüş hem de 8 yıl önce! Şimdi siz Anayasa’nın eşitlik ilkesini ihlal etmiyor musunuz? Plancı bunu planlamış ve böyle olması gerektiğini görmüş! Siz o bütünlüğü bozmaya ne uğruna gayret ediyorsunuz?”diye konuştu.

KİŞİSEL RANTLARA SEBEP OLURSANIZ BÜYÜK VEBAL ALIRSINIZ!

Özay, açıklamalarının sonunda ise “Neden 8 yıl sonra ve neden seçim öncesi! Bence bunları değerlendirmek lazım! Ben bu iddiaları okuduğumda bana çok masumane gelmedi! Önümüzdeki aylarda bu talep eğer gerçekçe meclise gelecek! Mutlaka imar komisyonu tavsiye kararlarını sunacaktır. Meclis üyelerine bu anlamda ciddi olarak çalışmak, öğrenmek düşüyor. Çok teknik bir konu. Kişisel rantlara sebep olursanız büyük vebal alırsınız! Şimdi doğru düşünme zamanı. Çağdaş bir şehir istiyorsanız ona gör meclis üyeleri ve yönetenler seçeceksiniz! Çorlu geneline baktığında planları yeterince değiştirdik ve namusumuzu koruyamadık. Benim diyeceklerim bunlar! Rantı ve kişisel menfaatleri gözetmeyin! Bu değişiklik çok da kamu yararı gibi gelmedi bana.” ifadelerini kullandı.
Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600