ÖZEL BİREYLERİN HEM İSTİHDAM EDİLDİĞİ HEM DE SOSYALLEŞTİĞİ ZEKA’NIN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin sosyal sorumluluk projesiyle hayata geçirdiği Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri Atölye ve Yaşam Merkezi’nin (ZEKA) açılışı gerçekleştirildi.
24 06 2022
131 kez okundu

Özel bireylerin hem istihdam edildiği hem de sosyalleştiği ZEKA’nın  açılış konuşmasını gerçekleştiren ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, “Türkiye’de ilklerden olan ZEKA’mızda bugün 4 atölye faal olarak çalışmakta. Bir atölyemiz de kısa sürede faal olacaktır.  ZEKA binamızda içinde bulunan 12 adet atölye, çok amaçlı salon, revir, yemekhane gibi sosyal alanlarda kullanılan malzemeler, hafif zihinsel engelli bireylerin günlük yaşantısını ve çalışma şeklini kolaylaştıracak şekilde tasarlanarak uygulamaya alınmıştır. Bin bir emekle hayata geçen ZEKA’mızda bugün itibariyle 36 hafif zihinsel engelli kardeşimiz istihdam edilmektedir. 5’inci atölyemizle birlikte bu sayı önümüzdeki, ay 43 olacaktır. Toplam 12 atölyemizin de tam kapasiteye yani, toplam istihdam sayımızın 120’ye ulaşmasını arzu ediyoruz. Bu da bizim için ayrı bir gurur ve mutluluk kaynağı olacaktır.” diye konuştu.

Yönetim Kurulu Başkanı Sözdinler’in ardından konuşan Vali Aziz Yıldırım, “Engelli olmak kimsenin tercihi değildir ama engelliler bu topluma emanet insanlardır. Burada açılışını yaptığımız bir anlamda hem eğitim hem de sosyal tesistir. Hakikaten büyük bir açığı kapatacak ve bunun yanında örnek olacak.” dedi.

Ardından Vali Aziz Yıldırım, protokol üyeleri ve özel insanların ailelerine de mikrofon vererek duygu ve düşüncelerini aldı.

Ardından kurdele kesilerek açılış gerçekleştirildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Vali Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri merkezde atölyeleri gezerek engelli vatandaşlarla yaptıkları işler hakkında konuştu.

Açılışa Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Çerkezköy Kaymakam Vekili Bayram Sağır, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Fatma Derya Alan, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yaşar Esen, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ülkü Uslu, Çerkezköy Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Ali Filiz, Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Necmi Akman, ÇOSB yetkilileri, zihinsel engelli bireylerin aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Oya ORHAN

 

Whatsapp
google_160x600