OPERASYON ELİNİZDE Mİ PATLADI?

CHP’nin Erzurum’da toplanan Merkez Yönetim Kurulu’nun gündeminde patlak veren KPSS skandalı vardı. CHP Genel başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü, Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak gündeme dair yaptığı basın açıklamasında hem KPSS skandalı hem de açıklanan enflasyon rakamlarına yer verdi.
03 08 2022
289 kez okundu

Öztrak, “Devlet yönetimindeki kriz artık öyle bir noktaya geldi ki, bu ülkede artık güvenilir bir sınav yapılamaz hale geldi. Yine ekonomide derinleşen kriz, artan hayat pahalılığı, ağırlaşan yoksulluk kurulumuzun gündemindeydi. Ekonomik kriz ve sıkıntıların, dış politikada sebep olduğu kırılganlıkları ve başka ülkelere verilen türlü tavizleri değerlendirdik. Bu sıkıntılardan nasıl çıkacağımızı kurulumuzda tartıştık.” dedi.
Açıklanan Temmuz enflasyon rakamlarını değerlendiren Faik Öztrak, “TÜİK’e göre aylık enflasyon yüzde 2,4’müş… İki gün önce İstanbul Ticaret Odası ‘Yüzde 4,1’ dedi. Bağımsız iktisatçılardan oluşan ENAG bugün ‘Yüzde 5’ dedi. Temmuz enflasyonu için piyasa beklentisi ise ‘yüzde 3,2’ idi. TÜİK’in açıkladığı enflasyon, bunların hepsinin altında. Makyaj giderek ağırlaşıyor. TÜİK üzerindeki saray vesayeti, artık objektiflerden de saklanmıyor. TÜİK Başkanının, tam da enflasyon rakamları açıklanmadan önce saraya yaptığı ziyaret, amacına ulaşmış görünüyor. Ama şunu da hatırlatalım, Kalabalıkta işlenen suçun, tenhada özrü olmaz. Enflasyon istatistikleriyle oynamak, Milletimizin ücretini ve maaşını taammüden gasp etmektir. TÜİK yöneticileri de, Sayın Genel başkanımızın söylediklerini dikkate alsın. Sarayın tetikçiliğine soyunmaktan vazgeçsin. Artık herkes şunu biliyor ki; ‘Enflasyon en büyük halk düşmanıdır.’ Erdoğan milletimizi bile isteye bu canavarın dişlerinin arasına atmıştır. Enflasyonu tarihimizde görülmemiş bir hızla azdırmıştır. Bugün yıllık tüketici enflasyonu yüzde 79,6. Üretici enflasyonu ise yüzde 144,6. TÜİK’in makyajlı rakamlarıyla bile tüketici enflasyonu, 1998 Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesinde. Üretici enflasyonu ise Cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyesinde. Böyle bir üretici enflasyonunu ne 1994 krizinde, ne 2001 krizinde, ne de 1970’lerde gördük.” ifadelerine yer verdi.
‘SANAYİDEKİ ZORLU KOŞULLAR DAHA DA AĞIRLAŞACAK’
Sanayicinin krediye erişim imkânının kalmadığına, dövize sıkışan hükümetin bir yandan Merkez Bankası, bir yandan BDDK eliyle kredi musluklarını kapattığına vurgu yapan Öztrak, “Hükümet, sanayicinin, ihracatçının elindeki dövizlere el koyuyor. Aba altından sopa gösterip sanayiciye ‘Elinizdeki dövizi satın’ diye baskı yapıyorlar. En son İstanbul Sanayi Odası’nda görülmemiş bir skandal yaşandı. Muavin koltuğunda oturan Merkez Bankası Başkanı, kendisine derdini anlatan sanayiciye demediğini bırakmadı. Yok, sanayici aldığı düşük faizli krediyle 55 milyar dolarlık döviz almış… Yok, sanayici stokçuluk yapıyormuş… Yok, ucuz krediyle döviz alan sanayicilerin listesi ellerindeymiş… Anlaşılan Merkez Bankası Başkanı sanayicileri fişlemiş. Sen direksiyonu sarayın kibirlisine kaptırmışsın. Kanunen sana verilen enflasyonu düşürme görevini, yerine getirememişsin. Milli paramızın değerini pul etmişsin. Sanayicinin üretim maliyetleri almış başını gitmiş. Ve hiç sıkılmadan siz çıkıp üreticiyi, sanayiciyi suçluyorsunuz. Tabi ön teker nereye, arka teker de oraya. İş başında bu kibirli kafa, yönetimde böyle kifayetsiz bürokratlar oldukça, sanayicilerimiz de enselerini bu kadar açıkta bıraktıkça, daha çok tokat yerler. Üretim, yatırım daha çok sekteye uğrar. Uğramaya başladı da zaten. Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi PMI, son beş aydır kritik eşik 50’nin altında seyrediyor. Bu önümüzdeki günlerde sanayideki zorlu koşulların daha da ağırlaşacağının göstergesi.” ifadelerini kullandı.
‘GÜN GEÇMİYOR Kİ YENİ BİR SKANDAL PATLAMASIN’
Devletteki yönetim krizinin her gün büyüdüğünü, ülkenin yönetilmez hale geldiğini vurgulayan Öztrak, “Gün geçmiyor ki büyük bir skandal patlamasın. Bu kifayetsiz kadrolar sağlıklı bir şekilde Kamu Personeli Seçme Sınavı dahi yapamıyor. Bu milletin evlatlarının umutları geçmişte çalınan sınav sorularıyla çok yandı. FETÖ ile beraber çok kul hakkına girdiler. Gençlerimizin umutlarını çaldılar. Erdoğan o dönemde başbakandı. Ve dönemin ÖSYM Başkanı için soruşturma izni vermeyerek sınav sorularının çalınmasıyla ilgili iddiaların araştırılmasını bilerek, isteyerek engelledi. Şimdi de yine sınav sorularının dışarıya sızdırıldığına yönelik sosyal medyada çok ciddi iddialar ortaya atıldı. Bunlar öyle mesnetsiz iddialar da değil. Ama ÖSYM, yemeden, içmeden, doğru düzgün araştırmadan iddiaları hemen reddetti. Ardından artan kamuoyu baskısıyla Erdoğan’ın Devlet Denetleme Kurulu’na bu konuyu inceleme talimatı verdiği söylendi. Sonra da Erdoğan aynı gün gece yarısı ÖSYM başkanını apar topar görevden aldı. Hayrola, bu ne telaş! ÖSYM Başkanını kurban verip bu işten sıyrılmayı mı düşünüyorsunuz. Yoksa giderayak devlete yandaşlarınızı doldurmaya çalışırken operasyon elinizde mi patladı? ÖSYM Başkanına tavsiyemiz, bu işi birilerinin talimatıyla yaptıysa, daha önceki Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’ın yaptığı gibi, kendisine talimat vereni açıklasın. Yoksa bu pilav daha çok su kaldırır. Çalınan her soru, gençlerimizin çalınan hayatıdır.  Sınav sorularının çalındığı iddialarının ciddiyetle ele alınması gerekir. Bu sınavı kazanan, töhmet altında olduğu için kaybeden de hakkının yendiğini düşündüğü için mağdurdur. Derhal soruşturulmalı, ardından da gereği mutlaka yapılmalıdır. Kamuoyunun vicdanı hemen rahatlatılamalıdır. Biz bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
‘BOZDUKLARI NE VARSA BİZ DÜZELTECEĞİZ’
Faik Öztrak, sorunlar ne kadar büyük olursa olsun umutsuzluğa yer olmadığını hatırlatarak, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında iş başına geleceğiz. Eğitimden sağlığa, dış politikadan güvenliğe, alt yapıdan üretime, ekonomiden tarıma… Erdoğan’ın bozduğu ne varsa biz düzelteceğiz.  Biz, insanlarımızın geleceğine umutla baktığı, çocukların yatağa aç girmediği bir ülke için geliyoruz. Hayat pahalılığını yenmeye, milletimize rahat bir nefes aldırmaya geliyoruz. Üreterek kazanan, kazandığını hakça paylaşan bir ekonomiyi, milletimizin hizmetine sunmak için geliyoruz. Bu ülkenin insanlarından çalınan ne varsa hepsini milletimize geri vermek için geliyoruz. Biz bu güzel ülkenin, bu asil milletin hiçbir ayrım olmadan, dünyada her şeyin en iyisini hak ettiğine inanıyoruz.” dedi.
Şerife YILDIZ

 

Whatsapp
google_160x600