KİRALAR KOMEDİ Mİ DRAM MI?

04 08 2022
172 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Ev fiyatları ve yine kiraları epey arttı. Öyle ki kıyaslama yoluyla, yani “Falanın evi şu kadar ettiyse benim evim ondan fazla eder” mantığıyla eski evler dahi arşıâlâya çıktı. İnternet üzerinden baktığınız evi aradığınızda satıcı o fiyatın üzerine 100-150 fark koyup söylüyor.
Yanına epey bir sıfır ekleyebilirsiniz. Kiralar demiştim, ona hiç değinmeyeceğim. O bambaşka bir facia! Üstelik bu evlerin alım satım işleri ise tam bir dram, bakın komedi demedim. Verdiğiniz para ile tapu üstündeki fiyat uyuşmuyor. Devlet burada seyirci. Fatura ve garanti belgesi denilen bir belge hak getire! Şimdi sorsam size; ev alırken kaç kişi fatura aldı? Yok! Satıcı size fatura verse de tapu üstünden verecek, sen verdiğin fiyattan alsan faturada ekstra vergi ödeyeceksin. Yani çift taraflı kaçırma... Kısacası şu ev fiyatları durulsa da millet ev alabilse. Banka kredileri öyle göründüğü gibi cazip değil. Emekli parasıyla ev almak ise bu şartlarda çok zor. Gençlerin ev hayali konusunda karamsarlığa düşmesi beni kahrediyor.  
Tekin OKAY
/////
YİNE SUBAY VE ASTSUBAY MAAŞ FARKI
Emekli astsubaylar, subay ve astsubay arasındaki emekli maaşlarında ve özlük haklarında eşitlik talep ediyor. Ordu Sendikası Temsilcisi Emekli Komando Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş Yılmaz Demir Özçelik yaptığı açıklamada şöyle diyor: “1980 darbesi itibarıyla yarbay ile eşit olan maaş ve emekli maaşlarımız, silah arkadaşlığı arasına nifak sokmak istenircesine, gönüllerimizi incitecek kadar çok aşağılara düşmüştür. Öyle ki emekli maaşı bağlama oranlarımız, emekli Kd. Albay maaşının yüzde 75’ler civarında iken, günümüz şartlarında bu oran ne yazık ki yüzde 50’lere kadar düşmüştür. Bu fark, tazminat ayrımcılığından kaynaklanmaktadır. Sadece yarbay ve üstü subaylara 6 farklı isim adı altında tazminat verilirken astsubay ve uzman çavuşlar ise, şehit de olsa gazi de olsa, ellerini, gözlerini, ayaklarını da kaybetse, bu 6 farklı isim altındaki tazminat olan; makam tazminatı, görev tazminatı, temsil tazminatı, komutanlık tazminatı, kadrosuzluk tazminatı ve komkarsu tazminatından faydalandırılmamışlardır. Üstelik 7 yıl önce makam ve görev tazminatlarının astsubayları da kapsaması konusunda sözler verilmesine rağmen halen çözüme kavuşmamıştır.”
TSK’da general, amiral ve yarbay dahil üstü subaylar gibi astsubay ve uzman çavuşların da görev yaptığını dile getiren Özçelik, “Astsubay ve uzman çavuşlar; TSK’yı temsil etmiyorlar mı? TSK’da görevlerini yapmıyorlar mı? TSK’da makamları yok mu? TSK’da komutan değiller mi? Şehit olanlar, gazi olanlar, TSK’yı, milletini general, amiral ve yarbay dahil üst subaylar kadar temsil mi etmiyor?” diye sordu.
Sicil affı beklediklerini belirten Özçelik ve arkadaşları, ayrıca 20 bin silah arkadaşına gazilik haklarının verilmesini talep ediyorlar. 
Talat DOYMUŞ
/////
TBMM SESSİZ KALMASIN
CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, TMSF tarafından el konulan şirketlerde yaşanan sorunların araştırılması için önerge verdi. Binlerce kişinin ekmek kapısı olan şirketlerin başına liyakatı olmayan kişilerin atanması ve paravan şirketlerle bu şirketlerin içinin boşaltılmasına TBMM’nin sessiz kalmaması gerektiğini belirten Arık, iddiaları yalanlayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye sosyal medyadan seslenerek “Madem sorun yok, o zaman araştırma önergemize destek verin.” dedi.
/////
MARMARA EREĞLİSİ’NE KIYMAYIN
Marmara denizinin şirin ilçesi, antik Marmara Ereğlisi Kamaradere Mahallesi’nde yaşayan insanlarız. Çok güzel bir koy olmasına rağmen inanılmaz bakımsız. Belediye kazara çöpleri toplama dışında hiçbir hizmet sunmuyor. ‘Nasıl belediyecilik yapılmaz’ın harika bir örneği. AKP’li bir belediye kaynak ve eleman nasıl bulamaz? 
Taner MİRAZ

Whatsapp
google_160x600