KADINLAR, İŞ YAŞAMI DIŞINDA TUTULUYOR!

25 05 2022
221 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr
CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’nin aydınlık yarınlara, Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ancak ve ancak kadınların gücüyle ulaşacağına inandığını vurguladı. Şevkin, bu kapsamda kadın haklarının tespiti, hakların genişletilmesi, kadının ötekileştirilmesinin önüne geçilmesi, kadının toplumsal, sosyal ve ekonomik hayatta varlığının artırılması amacıyla TBMM’ye araştırma önergesi sundu ve “100 yıl  önce başlayan kadın hareketi bugün sekteye uğruyor” diyerek endişesini belirtti.
Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde hayata geçirilen Türk Medeni Kanunu ile ülkemiz kadınlarının önemli kazanımlar elde ettiğini, kadınların siyasi hayatta var olma mücadelesinin de ilk kez 1923 yılında başladığını, 1930 yılında ise kadınlara siyasetin kapılarının Belediye Yasası ile açıldığını anımsatan Dr. Şevkin, günümüzde zaten yokluk, yoksulluk, ötelenmişlik içerisinde yaşayan, fiziksel, cinsel saldırılara, taciz, tecavüz ve cinayetlere maruz kalan kadınları koruyan yasaların da ya yetersiz kaldığını ya da tam olarak uygulanmadığını belirtti.
Meclisin ‘Araştırma Komisyonu’ kurmasını talep eden Dr. Şevkin, önergesinde şöyle dedi:

“Özellikle son 20 yıllık süreçte kadın istihdamı azaldı, kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzler arttı. Ülkeyi yönetenlerin zihinlerindeki bulanıklık ne yazık ki kadınların yaşamını zorlaştırmaya devam ediyor. ‘Kadın gülmez’, ‘kadın kahkaha atmaz’, ‘üniversite mezunu kadın çalışmak zorunda değil’, ‘işsizlik oranını iş arayan kadınlar artırıyor’ gibi ifadeler nedeniyle özellikle Anadolu’daki kadınlar, girişimci kadınlar, iş yaşamında, siyasette, ekonomide, kültür-sanatta, eğitim dünyasında kendine yer bulamıyor. İşte kadını öteleyen zihniyet nedeniyle; 15 yaş üzeri 30 milyon 695 kadın nüfusundan sadece 10 milyon 723 bini iş gücüne katılabiliyor. 15 yaş üzeri 20 milyon kadın iş yaşamı dışında kalıyor. 9 milyon 635 bin ev kadını hiçbir şekilde iş yaşamına dahil edilmiyor ve adeta tecrit edilmiş vaziyette yaşam mücadelesi veriyor. İş gücünde olmayan kadın oranı yüzde 70’lere dayanıyor.”

 //////////

 ‘KIRKLARELİ'NİN YAŞAM KAYNAKLARINI YOK EDEMEZSİNİZ’      

 Kırklareli'nin ekolojik sorunlarının araştırılarak sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla Meclise araştırması önergesi veren CHP Kırklareli Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, “Dünya her geçen gün artacak şekilde birçok ekolojik sorunla yüzleşmektedir. Bu sorunların en önemlileri; küresel ısınma, asit yağmurları, hava, toprak kirliliği ve su kirliliği olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların en büyük nedeni, insanların dünyada baskın tür olmalarından sonra çok hızlı bir şekilde kaynakları tüketmesidir. Bu derece hızlı bir tüketim ve nüfusun artışıyla birlikte, insanların çevreye verdikleri zararlar da artmaktadır. Bu ekolojik sorunlar ayrı ayrı ele alınıp mutlaka bir çözüm yolu bulunmalıdır. Aksi takdirde insanlar, kendi sonlarını getirme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Avrupa’nın en önemli alanından biri olan Istrancalar’ın daha fazla tahrip edilmeden, yaban hayatı yok olmadan, doğal varlıkların gelecek nesillerin yaşam kaynağı olarak kayıtsız şartsız koruma alanı ilan edilmesi geleceğimize yapılacak en kıymetli yatırımdır. Kırklareli il sınırları içinde 2 bin 117 bitki türü ve 2 bin 62 hayvan türü olmak üzere toplam 4 bin 179 tür canlı tespit edilmiştir. Istrancalar bu nedenle çok önemli bir doğal varlığımızdır. 

 TEMEL SORUN ÇARPIK SANAYİLEŞME!

Kırklareli’nde yaşanan çevre sorunlarının temelinde bölgede son yıllarda, özelliklede son 20-25 yılda yaşanan çarpık sanayileşme bulunmaktadır. Özelliklede maden şirketlerinin plansız ve denetimsiz bir şekilde Kırklareli’nin muhteşem doğal yapısını ve ekolojik dengesini bozmaya başlaması ciddi tehlike yaratmaktadır. Yaşanan çevre sorunlarının başında; yerüstü su kaynaklarının kirlenmesi, yeraltı sularının çekilmesi, ormanların, meraların tahrip edilmesi ve hava kirliliği bulunmaktadır. Bu doğrultuda; Kırklareli telafisi mümkün olmayacak tahribatlar yaşanmadan ekolojik sorunlarının araştırılarak sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırmasına ihtiyaç bulunmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Whatsapp
google_160x600