İtalyan devi MSC Asyaport’a geldi

İtalyan devi MSC’ nin sahip olduğu, Türkiye’ye gelen en büyük konteyner gemisi, 2015 yılında faaliyete geçecek Türkiye’nin en büyük konteyner limanı Asyaport’la buluştu.
21 08 2014
114331 kez okundu

ASYAPORT’un Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Akçay, MHP İl Başkanı Enez Kaplan, AK Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Cüneyt Yüksel, MHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Sertaç Alkaya, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Meclis Üyesi Ensar Sivri, meslek odaları başkanları katıldı. Düzenlenen etkinlikte  konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Bugün benim için 2 yönden tarihi, 2 yönden mutluluk verici bir gün. Birincisi Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gelişimin bugün 133. günü. 133 gün sonra dünyanın sayılı büyüklükteki yük gemisinin selamlamasını yapıyoruz onun bize olan selamlamasını görüyoruz. Bugün burada bu konuma gelen ASYAPORT’la gurur duyuyoruz; birinci gururum bu. İkinci gururum da takdir edersiniz ki bunu benim arkadaşım yaptı. Ziyaeddin Bey benim sınıf arkadaşım, Ahmet Bey ise hem sınıf arkadaşım hem okul arkadaşım hem de can yoldaşım. Bundan daha güzel bir şey olamaz” dedi.

TEKİRDAĞ TANINACAK

Ziyaeddin Akbulut “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. eEser meydanda, sayın valim sayın Büyükşehir Belediye başkanım. Bugün bir tarihi ana tanıklık etmek için hep beraber buradayız. Dünyanın büyük birkaç gemisinden birisi olan MSC London gemisi. Tekirdağ’ı Türkiye’yi ziyaret ediyor ve ASYAPORT Limanı’nı ziyaret ediyor ve selamlıyor. Yakın bir zamanda, umuyorum 1 yıla kalmaz bir zaman dilimi içerisinde bu Türkiye’nin en büyük limanı hizmete girecek. Dolayısıyla bu bölge Tekirdağ, Süleymanpaşa, Barbaros bundan sonra dünya da Asyaport Limanı ile anılacak. Tıpkı Atina gibi ama ondan çok daha güçlü ve çok daha büyük ve dünyada saygın bir yeri olan Asyaport Limanı ile Tekirdağ tanınacak” dedi.

GURUR DUYUYORUZ

Ali Yerlikaya “Değerli dostlarım bundan yaklaşık 3 hafta önce Ahmet Soyuer Bey’le, beraber bir görüşme esnasında az önce bizi selamlayan MSC London gemisini Ambarlı Limanı’nda yine kendi limanlarında üretiminden sonra Türkiye’ye ilk seferini  ama Türkiye’yi ilk ziyaretleri anısına Asyaport limanındaki karşılama ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk fakat benim o an kendisine bir önerim oldu. Dedim ki Türkiye’nin en büyük konteyner limanı yapılıyor; Asyaport, MSC LONDON bizi selamlasın buraya gelsin. MSC London bu işin güzel bir bahanesi idi. Gurur duymamak elde değil” dedi. 

Abdullah YALÇIN

Whatsapp
google_160x600