HÜRRİYET’TEN YALÇIN BAYER YAZDI: LİDERLİĞE Mİ SOYUNUYOR?

03 03 2018
25087 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Kurultayı’nda Trabzon milletvekili Haluk Pekşen’le karşılaştığımızda, “Aday değil misiniz, listelerde adınızı görmedik” demiştik.
“Bensiz CHP olmaz. Gücümü akşam görürsün” dedi.
Hukukçu olan Pekşen hiçbir listede yer almadı ve 380 oyla 60 kişilik PM’ye 38. sıradan girdi.
Önceki gün kendisiyle görüştük. Genel Başkanlık ve Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ilginç sözler dinledik. “İçinde bulunduğumuz durum çok kötü; parti ve genel başkan toplumun isteklerini karşılayamıyor. Bu durumda iktidara alternatif olarak bir değişim gerektiği gibi yeni yüzlerle taze kana ihtiyaç var” dedi.
Peki bu nasıl olacak? Mayısta olağanüstü kurultaya gidilebileceğini söylüyor.
“Yeni ve genç isimlerle, CHP’liliği tartışılmaz parti büyükleri ile konuşuyorum, aslında onlar beni zorluyorlar, partinin başına geç diye... Tamam göreve hazırım, diyorum ama geniş bir uzlaşma zemini de arıyorum. Bu iş kadro harekâtı ile olur. Türkiye’yi ilk on ekonomik büyümeye getirecek projelerimiz var, kaynak temini kolay... Esas olan proje ve kadro...”
Karadenizliliği bir avantaj olarak görüyor, Türkiye’yi yeniden bütünleştirmek adına... Enerji ve lojistik konusundaki ciddi projeleri henüz açıklamak istemiyor, biraz süre diyor. Cumhurbaşkanlığı adayının, yardımcı ekibinin şimdiden açıklanmasının gerektiğini söylüyor. Neden bu çıkış? “CHP’de Kılıçdaroğlu ile İnce arasında sıkışıp kalanlara, tercih yapamayanlara karşı varım diyorum.”


Balkanlardan esen rüzgar, bu sefer Hintkeneviri taşıyor

Kışın hava durumu programlarında ’Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası’ sözü, çetin bir hava şartlarına hazırlanılmasına işaret olarak kullanılır. Günlük hayatta bu söz mecaz anlamda konuşmalara da girdi. Ancak İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanı Ömer Ulu’nun Meclis Araştırma Komisyonu’ndaki konuşmasından sonra Balkanlardan sadece soğuk hava dalgasının gelmediği anlaşılıyor. Ulu, uyuşturucu madde bağımlılığının nedenlerinin ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, Edirne ve Kırklareli’nde görülen hintkenevirinin bölgede yaşayanlarca dikilmediğini paylaştı. Ulu, hintkenevirlerinin Bulgaristan’dan esen rüzgarla bölgeye yerleştiğini ifade ediyor: "Bulgaristan’dan rüzgarla gelen hintkenevirlerinin sınır boyunda yetişmesiyle ortaya çıkıyor ve vatandaşlarımız kendisi ihbar ederek bunların imha edilmesini sağlıyor. 2016 yılında 82 milyon hintkenevirini operasyonlarla imha ettik."

Whatsapp
google_160x600