Hükümet Batı’yı kandırıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, \"Halkın duygusunda yaşanan kırılma çok daha vahim, ya hükümet kontrol eder ya da kontrol edilemeyecek bir duruma doğru gidiyor’’ dedi.
23 12 2015
30832 kez okundu

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, HDP Grup Yönetim Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Demirtaş, Rusya gezisine ilişkin olarak şunları söyledi: “Öncelikle biz, geçen yıl da dünyanın birçok yerinde Rusya’da da diplomatik çalışmalar yaptık. Türkiye- Rusya arasındaki gerilimler yokken de bu girişimler vardı, tarih bugüne denk geldi. Çiğ yorumları reddettiğimizi belirtmek istiyorum. Bizim Türkiye’nin iç ve dış sorunlarına ilişkin politikalarımız var ve hiçbiri Türkiye aleyhinde değildir. Ama hükümetin iç-dış politikalarını tümden benimsemek zorunda değiliz.’’  Sokağa çıkma yasaklarını eleştiren Demirtaş, "Sokağa çıkma yasağının olmadığı yerlerde ilan edilmemiş sıkıyönetim uygulamalarıyla ilgili söz söylemeden Türkiye’nin ilerleyebileceği yol kalmamıştır. Hükümet Sözcü’leri konuyu anlamaktan uzak. Gerçekten Türkiye’de bir barikat bir Hendek sorunu varmış gibi, ’temizleyeceğiz’ edebiyatıyla 100 yıllık bu Kürt sorununu siyasi sorunu görmezden geliyorlar. Türkiye’nin Kürt sorunu çözüldü haberimiz mi yok? 1980’lerde birkaç yerde üç beş çapulcu dediniz anlamaktan uzaktınız bak bugünlere geldik" dedi. O dönemin aynı manşetlerinin şimdi atıldığını anlatan Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: "Bu manşetlerin oradaki Kürtlerin duygu dünyasında karşılığını hesaplayan var mı varsa bile hükümetin umurunda mı? Şehirlerde kara kuvvetlerinin 10 bine varan askeri gücüyle generallerle harekat yapılıyor buna terörle mücadele deniliyor. Bunu bir başarı öyküsü gibi anlatmak istiyorlar ortada büyük bir fiyasko vardır. ’Suriye’de halkına tank kullanan meşru değildir’ diyen Cumhurbaşkanı, bugün tank atışı yaptırıyor, kadın genç çocuk yaşına işine görevine bakılmaksızın infaz ediliyor. ’Bir iki saat sonra teröristler öldürüldü’ diyor. Devlet bunları yapabilir, daha ağırını da yapabilir ama hiçbir şey kazanamaz bunu unutuyorlar. Silopi’de mesela 10-20 PKK’lı meselesi olsaydı, aylardır mesele çözülmüş olmaz mıydı? Orada yaşayan halkın büyük bölümü öz yönetim arkasında durduğu için hedef alınmıştır. Ortada üç beş çapulcu yok. Batı’yı kandırıyor hükümet."
HALK NE YAPSIN?
Demirtaş, şöyle konuştu: "HDP konuşulmayacak bir parti değil. Çözüm sürecinde HDP’nin büyük katkısı vardır o süreci yöneten herkes hakkımızı teslim eder. Kimsenin haddine değildir bizi terör işbirlikçisi ilan edemez terörist ilan edemez.  Parlamento çatısı altında verilmeyecek hesabımız yoktur. Biz çatışmaların büyümesini istemiyoruz, bunun tek yolu müzakeredir. Ne yapacaklar Silopi halkı pişmanlık dilekçesi mi imzalayacak. Terörist ilan ettiğiniz bir halk başka ne yapsın’’
İHA

 

 

Whatsapp
google_160x600