HAFIZLIK YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokulları arasında düzenlenen “Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması”nın Türkiye Finali Programında derece alan öğrencilere ödülleri verildi.
13 05 2022
174 kez okundu

Çorlu Halk Eğitimi Merkezinde düzenlenen programa Vali Aziz Yıldırım, Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Din Öğretimi Daire Başkanı İhsan Erkul, Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Müftüsü İsmail İpek, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, İlçe Müftüsü Mevlüt Haliloğlu, Şube Müdürleri, okul/kurum müdürleri, hafızlar ve aileleri katıldı. Öğrencilerin hafızlıklarının test edildiği, Kuran-ı Kerim’i ezbere okuma, tecvid ve meharic-i huruf bilgilerinin değerlendirildiği yarışmada seçici kurul en başarılı öğrencileri seçti.

 4. olan öğrencilere İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, 3. olan öğrencilere Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, 2. olan öğrencilere Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı ve 1. olan öğrencilere Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım tarafından başarı belgeleri, plaketleri ve ödülleri takdim edildi.

 

‘ONLARI YETİŞTİREN HOCALARI VE AİLELERİNİ TEBRİK EDİYORUM’

Ödüllerin verilmesinin ardından konuşan Vali Yıldırım, “Eğitim hayatımdan beri çok sevdiğim bir şiir var. ‘Ne irfandır veren ahlaka yükseklik, ne vicdandır. Fazilet hissi insanlarda Allah korkusundandır. Yüreklerden çekilmiş farz edilsin havfı Yezdan’ın. Ne irfanın kalır tesiri, ne vicdanın.’ Bize Allah korkusunu öğreten Kuran-ı Kerim’dir. Rabbimizi öğreten Kuran-ı Kerim’dir. İslam’ı öğreten, nasıl yaşamamız gerektiğini ise bildiren Kuran-ı Kerim’dir. Tabi ki Kuran-ı Kerim, Yüce Peygamberimize indi ve onun vasıtası ile bize bildirildi. Kıyamete kadar ebedi olarak kalacak, hepimiz buna inanıyoruz ve hiçbir harfi değişmeden kalacak. Bunların kalmasında işte buradaki genç hafızlarımızın emeği çok büyük. Bizler belki yüzünden okumaya gayret ediyoruz. Ama onlar harf harf ezberlediler. Genel müdürümüzün çok güzel bir sözü oldu. Dedi ki ‘Herkes kazandı.’ Bir anlık heyecan veya ayeti kerimenin devamını hatırlayamamak yüzünden ufak bir takıntı onların hafızlığına halel getirmez. Hepsi benim gözümde birincidir. Hepsi alnından öpülmeye layıktır. Onları yetiştiren hocaları ve ailelerini tebrik ediyorum. Bu yolda gayret eden pek çok insan var. Bu gençleri okutabilmek için onlara okuyacakları yerin temini için gayret eden biri sürü insan var. Hepinizin huzurunda onlara da müteşekkirim.”dedi.

PLAKET TAKDİM ETTİ

Ardından Vali Aziz Yıldırım, Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ve Din Öğretimi Daire Başkanı İhsan Erkul’a ve jüri üyeleri Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Fatih Okumuş ve Yaşar Çuhadar’a, Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Erhan Mete’ye, İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Ahmet Şamil Ok’a, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kur'an-ı Kerim Okuma ve Kıraat İlmi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Yüksel’e ve Hacı Bayram Camii İmam Hatibi Ahmet Karalı’ya yarışmaya katkıları sebebi ile plaket takdim etti. Vali Yıldırım’ın yarışmaya sponsor olan Tekirdağ MÜSİAD Başkanı Ramazan Doğan ve Çorlu Özcanlar Köfte Müdürü Gökhan Öztan’a plaket takdim etmesi ve fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

Yarışmada lise kategorisinde Bursa Osmangazi Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesinden Muhammed Yasir Akbulut birinci, Isparta Işıkkent Anadolu İmam Hatip Lisesinden İbrahim Yaman ikinci, Rize Anadolu İmam Hatip Lisesinden Abdullah Karali üçüncü, ortaokul kategorisinde ise Konya Selçuklu Seyit Ulugülyağcı İmam Hatip Ortaokulundan Melih Demiröz birinci, Sakarya Erenler Şehit Bülent Yurtseven İmam Hatip Ortaokulundan Furkan Dımaoğlu ikinci, Ağrı Patnos Şehit Polis Taha Yasin Biçer İmam Hatip Ortaokulundan Habip Efe Çil üçüncü oldu.

Tutku AKBAŞ

 

Whatsapp
google_160x600