ERGENE SOSYOKÜLTÜREL TESİS VE CEM EVİNDE İFTAR

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, geçtiğimiz günlerde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesince açılışı yapılan Ergene Sosyokültürel Tesis Cem Evi ve Aşevi’nde Muharrem ayı münasebetiyle düzenlenen iftar programına katıldı.
06 08 2022
168 kez okundu


İftar programına Alevi Dedesi Hasan Özyol’un duası ile başlandı. İftarın yapılmasının ardından konuşan Vali Yıldırım, “Muharrem ayı hepimizin çok sevdiği, hepimizin önem verdiği bir ay. Bu ayda tutulan oruçların Ramazan’dan sonra Ramazan’la birlikte en çok makbul olan oruçlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bizleri bu mübarek akşamda, bu Muharrem ayında bir araya getiren Rabbimize hamdediyorum, şükrediyorum. Muharrem ayı bir taraftan önemli bir ay, kutlu bir ay, bir taraftan da içimizi sızlatan hadiselerin olduğu bir ay. Kerbela bu ayın içerisinde. Kerbala düşünüldüğünde gönlü titremeyen hiçbir mümin yoktur. Öyle ki Hz. Hüseyin Efendimiz burada şehit edilmiş ve onun şehadetinin acısı yüzyıllar sonra bile içimizde hissediyoruz. Bizler bugün burada Muharrem ayını idrak ediyor, Muharrem oruçlarını tutuyor, hep birlikte lokmalarımızı paylaşıyorsak bu devletin kurulması için mücadele edenlerin sayesindedir.” ifadelerini kullandı.

BİRLİK VE BERABERLİĞE DİKKAT ÇEKTİ

Ergene Sosyokültürel Tesis Cem Evi ve Aşevi’nin geçtiğimiz hafta açıldığını anımsatarak, “Bu cemevini yapan bütün canlara başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a teşekkür ediyorum. Güzel bir tesisi, ihtiyaçları görecek yeri, güzel bir cemevini burada yaptılar ve burada faydalanacak olanların hizmetine sundular. Burada cem etkinliği, kültürel etkinlikler, zaman zaman belki cenazelerle ilgili birtakım işlemler, belki nikahlar, nişanlar burada idrak edilecek. İnşallah fırsat olur biz de sizin ceminize katılırız. Önemli olan bir arada olabilmek, önemli olan aynı kıbleye dönebilmek, önemli olan aynı Rabbe, Peygambere inanabilmek. Onun için biz, hep beraber olduğumuz inancıyla buradaki iftara katılmayı arzu ettik. Can nedir, insanın içinde bulunan, insanın bedeninden ayrılmayan şeydir. Onun içinden hepimiz bir canız, bunu böyle bilip böyle davranmamız gerekir. Muharrem ayınızı kutluyorum.” dedi.

Ardından Vali Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, Ergene Sosyokültürel Tesis Cem Evi ve Aşevi’ni gezerek yetkililerden bilgi aldı.
Mehmetcan ARSLAN

 

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600