ENGELLİLERE FATURALAR YANSITILMAMALI

20 01 2022
247 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr
Türkiye Değişim Partisi'nin Gölge Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Aziz Murat Hatipağaoğlu son dönemde faturalarda yaşanan artışları değerlendirdi. Hatipağaoğlu, “Son birkaç haftadır vatandaşların evine gelen elektrik ve doğal gaz faturaları ciddi şekilde artmış durumda. Emekliler, memurlar, işçiler ve engelliler gibi dar gelir grubuna dahil vatandaşlarımız ciddi şekilde faturalarını ödemekte zorlanıyor.” dedi.

Engellilerin ve engelli ailelerinin temel geçimlerini sağlayabilmesi için elektrik, su ve doğal gaz kullanımları muhakkak ücretsiz olması gerektiğini belirten Hatipağaoğlu, “Bu devletin sosyal devlet olma gereğinin gerçekleşmesi olacaktır. Böylece devletimiz sosyal devlet olduğunu da hatırlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

EMEKÇİLERİN REEL GELİRİ ARTIRILMALI

2021’de elektrik, doğal gaz ve suya 200 TL ödeyen bir vatandaş 2022’de ortalama 500 TL ödeme yapmak zorunda kalacağını söyleyen Hatipağaoğlu, “Buna acilen önlem alınması gerekir. Özellikle dar gelirlilerin ödediği faturalarda kademeli ödeme sisteminin doğru şekilde hesaplanması ve gelir düzeyine göre bir tarifelendirme yapılmasına büyük ihtiyaç var. Bu kesin bir çözüm olmamakla birlikte refahı sağlamak için emeklilerin, işçilerin, memurların ve diğer tüm emekçilerin reel gelirlerini artıracak önlemler almalıyız.” dedi.

//////

HAMSİ YİNE ERKEN KAÇTI

Bu sezon bol avlanması beklenen hamsi, Karadeniz’i yine erken terk etti. Bugünlerde kofana ne denli bol avlanıyorsa, hamside de o denli kıtlık yaşanıyor. Soğuk suyu seven Karadeniz’in nazlı balığı hamsi deniz suyunun sıcak olmasından ötürü Gürcistan sularına göç etti.

Yeşil çevreyi yok eden, kuraklığa yol açan küresel iklim denizleri de olumsuz etkiliyor, su sıcaklığını artırıyor. Sonucunda hamsi gibi soğuk suya alışkın balık neslinin azalmasına neden oluyor.
Balıkçıların hamsiyi irileşmeden avlaması üremesini ve büyümesini engelliyor. Serçe parmağından küçük hamsi ve balıkların balık unu fabrikalarına gönderilmesi insanın içini acıtıyor. Tüm bu olumsuzluklar hamsiyi giderek tüketiyor. Her sezon başında belirli miktarda yakalanan hamsi denizin sıcaklığından dolayı Karadeniz’i erkenden terk ediyor. Bir umut, havaların soğuması ve kar suyunun denize düşmesiyle geri dönmesi. Tezgahlarda az bulunan hamsi 50-60 liradan müşteri bekliyor. Daha ucuza satılanlar buzhane ürünü. Kızartması, buğulaması, pilavı, ızgarası ve ekmeği yapılan leziz hamsinin dönmesini dört gözle bekliyor balık tutkunları.
Hamsi erken elini ayağını çekerken, çinakop, sarıkanat, lüfer ve kofana bolluğu yaşanıyor. Uzun yıllar sonra ağları dolduran lüfer ve kofana hem tüketicinin hem de balıkçının yüzünü güldürüyor.
Geçen yıl korona önlemleri çerçevesinde denizlerde uygulanan av yasaklarından olsa gerek lüfer balığının büyüğü kofana ağlardan taşıyor. 10 yıldır bu denli kofana zenginliğinin görülmediği belirtiliyor.
Kendine özgün aromasıyla damakları şenlendiren kofanada bereket yaşanması balık severleri fazlasıyla hoşnut etti.
Şükrü KARAMAN

 

Whatsapp
google_160x600