DİŞLERİ KORUMAK TEDAVİDEN DAHA KOLAY

Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Hekimi Dt. Gamze İşen, dişlerin korunmasının tedavisinden daha kolay olduğunu söyleyerek, yerel flor uygulaması hakkında bilgi verdi.
19 11 2018
22194 kez okundu

Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Hekimi Dt. Gamze İşen, özellikle çocukların diş tedavilerine uyum gösterme konusunda çoğu zaman zorlandığını söyledi. İşen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Buna bağlı olarak çocukların diş tedavileri aksamakta ve uzun süreli ağız diş sağlığı sorunları yaşanmaktadır. Bu tedaviler hem maddi hem de manevi olarak bizleri zorlar. Oysaki koruyucu diş tedavileri hem daha basit hem de daha ucuzdur. Koruyucu diş tedavilerinden bir olan yerel flor uygulaması ile çocuklarımızın dişleri güçlenirken diş çürüklerinin önüne geçilmektedir" dedi.
ERKEN YAŞTAKİ DİŞ KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLİR
Dt. İşen, "Yerel flor uygulaması, diş hekimi tarafından vernik ya da jel kıvamındaki florun, dişlere lokal olarak tatbik edilmesi ile diş minesinin yapısındaki kristallerin güçlendirmesi amacıyla uygulanır. Flor-jel uygulamaları kolaylıkla uygulanabilecek ve aşı benzeri bir gelenek mantığı ile yaygınlaştırılabilecek basit, ekonomik ve pratik bir koruyucu yöntemdir. Bu yöntem ile dişler diş çürümelerine karşı korunmuş olur ve erken yaştaki diş kayıplarının önüne geçilir" diye konuştu.
6 AYDA BİR KONTROLE ETTİRİLMELİ
Dt. İşen, florun tahmini olarak 30-60 saniye uygulanıp 6 aylık dönemlerde tekrar edilebileceğini dile getirerek, "6 yaşın altındaki çocuklarda uygulama sırasında flor yutulabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Florun yutulması halinde mide bulantısı olabilir. Flor uygulamasının ardından en az 30 dakika herhangi bir şey yenip içilmez. Flor uygulamasının yapılmaması halinde diş çürükleri ilerleyerek diş kaybına neden olabilir. Flor uygulamasından sonra yutulmaması için çocuk tükürtülerek fazla jelin tahliyesi sağlanır. Jel uygulamalarında süreklilik ve çürük koruması sağlayabilmek için çocuklar 10 yaşına kadar 6 ayda bir kontrole getirilmelidir. Merkezimiz hekimlerine MHRS’den randevu alarak çocuğunuza flor-jel uygulaması yaptırabilirsiniz"” ifadelerini kullandı.
İHA

Whatsapp
google_160x600