CORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Koronavirüsün (2019-nCoV) ülkemizde de görüldüğü bugünlerde bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapabileceklerinizi Çorlu Reyap Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Öztopanlar anlattı.
14 03 2020
14051 kez okundu

Viral enfeksiyonların önlenmesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek hem kolay hem de etkin bir yöntem olabilir.

Özellikle antioksidan özelliğe sahip kivi, portakal, limon, nar, sivri biber, kırmızı meyveler, portakal, maydanoz gibi besinlere günlük beslenmede mutlaka yer verilmelidir.

Omega-3 vücutta iltihap sökücü görevde, kalp ve beyine en faydalı yağ asitlerindendir. Balık tüketiminin yanı sıra keten tohumu, ceviz, kabak tüketerek de Omega-3 alımınızı artırabilirsiniz.

Kefir, bağırsak sağlığımızı destekler, florayı yeniler. Zararlı bakterilerin gelişimini engellerken yararlı bakterilerin oluşumuna katkı sağlar. Akşam yemeklerinden sonra 1 su bardağı bardağı kefir tüketmeye özen gösterin.

Baharatlardan mutlaka faydalanmaya çalışın. Yemek ve salatalara zerdeçal, karabiber, çörekotu ekleyin. Soğan ve sarımsağı mutlaka tüketin.

Günde 1-2 fincan antioksidan içeren adaçayı, yeşil çay ya da beyaz çay için.

Tüm bunlara dikkat ederken porsiyon kontrolü, miktar, sıklık herkes için çok önemli. Fayda sağlarken zarar elde etmeyin. Özellikle şeker, tansiyon ve böbrek hastaları hem tükettikleri gıdalara ve hem de miktarlarına çok dikkat etmeli. Sizin için uygun olan besinleri yeterli ve dengeli miktarlarda tüketmeye çalışın.  

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN SABAH ÇAYI

1 bardak sıcak su

1 tatlı kaşığı adaçayı

1 çay kaşığı bal

1/4 çay kaşığı zencefil

1/4 çay kaşığı zerdeçal

1/4 çay kaşığı karabiber

Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600