ÇORLU BELEDİYESİ GREV İÇİN KANUNSUZ HAREKET EDİYOR!

12 Mayıs tarihinde Çorlu Belediyesinde çalışan Belediye-İş Sendikasına üye işçilerin greve çıkması beklenirken sendika, belediyenin kanunsuz hareket ettiğini iddia etti.
10 05 2022
278 kez okundu

Belediye-İş Sendikası ve Çorlu Belediyesi arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasına üzerine Genel Merkez, 12 Mayıs tarihinde grev kararı aldı. 578 işçinin oy kullandığı grev oylamasında 437 işçi greve “Evet” derken, 133 işçi de greve “Hayır” dedi ve 8 oyda geçersiz sayıldı. Genel Merkez tarafından alınan karar doğrultusunda 12 Mayıs tarihinde grev kararının uygulanması istendi. Son ana kadar görüşmeler devam ederken Belediye-İş Sendikasından yapılan açıklama ile Çorlu Belediyesi grev ile ilgili kanunsuz hareket edildiği iddia edildi. 

İŞKUR’A DİLEKÇE YAZILDI!

Belediye-İş Sendikası tarafından İŞKUR’a yazılan dilekçede “Çorlu Belediyesi ve personel A. Ş. yetkililerinin sendika üyemiz işçilerden greve katılıp katılmayacakları yönünde baskı niteliğinde imza almaya çalışmaları 6356 sayılı yasaya açıkça aykırı olduğundan işçilerden imza alınmasının engellenmesi ve gerekli yasal incelemenin yapılması talebimizdir. İşverenin işçilerden grev ile ilgili imza almaya çalışması kanuna aykırı olduğu gibi işçiler üzerinde baskı oluşturmaktadır. İşçilerin greve katılıp katılmayacağı konusunda serbest iradelerine müdahale edilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle işçilerden imza alınmasının engellenmesi ve gerekli yasal incelemenin yapılmasını saygı ile arz ve talep ederiz.”denildi.

Tutku AKBAŞ

 

Whatsapp
google_160x600