ÇEKÇEKÇİLERE MESLEKİ KART GELİYOR!

Halk arasında çekçekçi olarak tabir edilen kâğıt ve hurda toplayıcılarının kayıt altına alınması ve mesleki kimlik verilmesi için genelge yayınlandı.
23 06 2022
182 kez okundu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum imzası taşıyan genelgede, atık toplayıcılara belediyeler aracılığıyla kimlik verileceği ve çalışma standartlarının belirleneceği kaydedildi. Bakanlık genelgesinde belediyeler aracılığıyla atık toplayıcılara kart verileceği, onlar dışında başkalarının atık toplamalarına izin verilmeyeceği vurgulandı. Ayrıca atık toplayıcıların topladıkları atıkları belediyelerin atık getirme merkezi ve geri kazanılabilir atık aktarma merkezlerine ya da belediye sınırları içerisinde bulunan çevre lisanslı atık işleme tesislerine teslim edecekleri; atıkların tartılarak piyasa koşullarında ödeme yapılacağı belirtildi.

İLÇEYE ÖZEL YETKİ

Emniyet müdürlükleri ve jandarma komutanlıkları uygun bulunanların listesini ilgili belediyelere gönderecek. Belediyeler tarafından başvuru süreci tamamlanan ilgili atık toplayıcısı, Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ne kaydedilecek ve “Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı” sahibi olabilecek. Bu kartta belediyenin ismi ve logosu, sıfır atık logosu, atık toplayıcısının fotoğrafı, adı-soyadı, kimlik numarası, Sıfır Atık Bilgi Sistemi kayıt numarası, kartın düzenlendiği tarih, belediye başkanlığının imza ve mührü yer alacak. O ilçede atık toplama yetkisi sadece bu karta sahip kişilerde olacak ve toplayıcı şahıs, kayıtlı olduğu ilçe dışında başka bir ilçede atık toplayamayacak. Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı, kart sahibi dışında başka kişilerce kullanılamayacak, kullandıran ve kullananlar hakkında idari işlem yapılacak.

SARIKURT ‘KİMSENİN SESİ ÇIKMAYACAK MI?’ DEMİŞTİ!

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, son günlerde sayıları git gide artan çekçekçi mülteci çocuklar ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Kayıtları alınmadan, denetimsiz bir şekilde ülkemize giren, dört bir yanda kentlere dağılan, kötü niyetli kişilerce yok pahasına atık toplayıcı olarak gece gündüz çalıştırılarak istismar edilen bu küçük çocuklar yitip giderken kimsenin sesi çıkmayacak mı? Bu konuda yetkili kamu görevlilerini görevlerini yapmaya davet ediyorum. Engel olmaya gücüm yetmediği için üzülüyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Tutku AKBAŞ

 

 

 

Whatsapp
google_160x600