BOZULMA!

18 01 2022
146 kez okundu
 Kelime anlamı; normal embriyolojik gelişim sürecinde bir karışıklık sonucu organın tamamı ya da bir bölümünün bozukluğu = hastalığıdır. Teratojenlere bağlı olarak oluşan mofolojik değişimler bozulma olarak tanımlanır. Bu çevresel etkenler çok çeşitlidir. Önemli olan bozulmanın kalıtsal olmadığıdır. Ancak kalıtsal faktörler bozulmanın gelişiminde etken ve yönlendirici olabilir.
Amacım bugünkü ekonomik ve siyasal tablonun bozukluğunu anlatmaktı. Ancak hangi açıdan yaklaşırsak yaklaşalım bozulma nedenleri aynı yola çıkıyor. Birbirini etkiliyorlar. Öğrenciliğimde (sanırım Oktay Akbal’a aitti) “Önce Ekmekler Bozuldu” eserinden hareketle günümüze uyarladığımızda daha neler bozuldu? Bozulmayan bir şey kaldı mı demek lazım. Bozulma Sn. Cumhurbaşkanının bile kontrolünden çıkmaya başladı. Bozulmanın ana üretim ve gerekli maddesi ekmekler ise yok olma yolunda. Halimiz çok acıklı.
Bozulma en üst düzeye kadar çıktı. Kontrolsüzlükten sorumlu tek yetkili pozisyonundaki Sn. Cumhurbaşkanının mağduriyetinin nedenleri:
 
Bu kadar çok konuya hakim olmak zor. Paylaşmak güven vermiyor. Yardım etmesi gerekenler doğruyu söylemiyor. Yaşlanmak ve unutmak biyolojik bir kural, kabullenmek gerekli. Yalakalar çok arttı. Ancak menfaat peşindeler. Kendi fikirlerini çok kolay empoze ediyorlar. Bilim ve bilgiden yararlanılmıyor. Eskiden çok pasif durumda olan muhalefet şimdi etkili ve tutarlı olarak iktidarı zorluyor. Hataya zorluyor. Başarılı da oluyor. Bu etkenler herkesi hırçınlaştırdı. Sn. Cumhurbaşkanı dahil seviye bozuldu. Küfür ve hakaretler havada uçuyor. Toplumun yarısının aç olması da bu kaosu tetikliyor. Önlenmesi çok zor duruma doğru gidiyoruz.
Son haftanın yazılı ve sözlü medyadan başlıklara bakalım:
-Devlet vatandaşına tuzak kuruyor. Yalanları ile gerçeğin üstünü örtüyor.
-Halkın parası ve vergileri hiç bu kadar hovardaca ve sorumsuzca harcanmadı.
-Ekonomide, yoksullukta, işsizlikte vb. tutumları ile topu başkasına atıyor, yalanlarını başkası yapmış gibi gösteriyorlar.
-Kendi yaşadığımı söylüyorum. Özel bilgisayarıma başta Sabah gazetesi olmak üzere hemen giriyor zorunlu haber gibi ekranımı kaplıyor. Aklınca bilgi veriyor ve ondan kurtulmaya çalışıyoruz. Sordum tüm arkadaşlar aynı şeyden şikayetçiler.
-Yandaş sayılan herkes, şirketler, müteahhitler menfaat karşılığında kayırılıyor.
-Yılbaşı zamları, fatura oyunları ile Aralık ayı harcamaları Ocak ayında fatura edilerek zamlı tarifeye sokuluyor. Osmangazi köprüsünde benzer olay dakikalar için deneniyor.
-Kelime oyunları ile zamlar şirin hale getiriliyor. Yenilenebilir enerji, sözleşmeyi şimdi yaparsanız bir yıl boyunca daha indirimli şanslara sahip olacaksınız, gibi.
-Cemaat yurtlarına teslim edilen çocukların başına gelenler… Gelecek yazımda bunu işlemek istiyorum.
-Sınav ve mülakatlar ile yapılan ayrıcalıklar.
-Devlete teslim edilen demirbaş, muhalefet yaptı diye teslim alınmıyor. Türkiye’deki ayrımcılığın boyutları çok acıklı.
-En önemlisi aynı haberin çeşitli TV’ler tarafından farklı sunulması ve amacı değiştirilerek sunulması. Akla şu geliyor. RTÜK, TÜİK gibi kurumların görevlerini nasıl yapmadıklarının rezilliği içler acısı.
Değerli okuyucular. Manzara hiç iyi değil.

Konuk Yazar

Prof. Dr. Nail Yılmaz

                                                                                             

 

Whatsapp
google_160x600