BÖYLE GİDERSE ESNAFIMIZ KONTAK KAPATACAK!

Çorlu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nadir Samancı, DEVRİM Web TV’de Aysel Güneş’in canlı yayın konuğu oldu.
18 06 2022
1013 kez okundu
DEVRİM Web TV’de Aysel Güneş’in hazırlayıp sunduğu “Gündem Özel” programının canlı yayın konuğu Çorlu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nadir Samancı oldu. Göreve seçildiği günden bugüne kadar çalışmaları hakkında bilgiler veren Samancı, “22 Ocak’tan itibaren görevi devir aldık ve çalışmalarımızı hızlandırdık. Uzun yıllardır da esnafımız ile iç içeyiz. Özellikle de akaryakıt fiyatları arttıkça esnafımız artık çalışamaz duruma geldi. Akaryakıt fiyatları nedeniyle minibüs, taksi, toplu taşıma esnafı sıkıntılı günler geçiriyor, böyle giderse esnafımız araçları kazanç sağlamadığı için kontak kapatma noktasına gelecek. Akaryakıta yapılan art arda zamlar nedeniyle esnafın işlerinin her geçen gün kötüye gittiğini belirtmek isterim. Akaryakıta gelen zamlardan sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden esnafımız adına zam talep ediyoruz. Zam talebinin de çözüm olamayacağını düşünüyorum. Çünkü zam yapıldıkça taksi, toplu taşıma esnafımızın yolcu kapasitesinde azalma olduğu gibi kazançları da düşecektir.” dedi.

'AKARYAKITA KALICI BİR ÇÖZÜM İSTİYORUZ!'
Devletten akaryakıt maliyetlerine kalıcı bir çözüm beklediğini belirten Samancı, “Bulunduğumuz ekonomik kriz şartlarından dolayı esnafımız ticaretlerini yapamamakta ve kazanç sağlayamamaktadır. Esnafımızın yarını bile göremediği süreçte devletimizden özellikle akaryakıt fiyatları için kalıcı bir çözüm üretmesini bekliyoruz. Diğer meslek grupları ile tamamen bir zincirin halkası gibi birbirimize bağlıyız. Bizler yolcularımızı ilçelerden, köylerden, beldelerden getiremezsek şehrimizde sirkülasyon olmaz. Tedarik zincirinde bugün taşıma olmaz ise hayat durma noktasına gelebilir. Tüm mesleklerimizdeki arabacı esnafımız için devletimizden akaryakıt maliyetleri ile ilgili kalıcı bir çözüm üretmelerini talep ediyoruz. Şu anda devletimizden ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizden aldığımız destek ile ayakta durmaya çalışıyoruz ama günün şartlarına göre yeterli olmuyor. Topladığımız cirolar alınan akaryakıta yetmez oldu. Esnafımız kazanç sağlayamayacak duruma gelmiştir. Kazanç yetmediği gibi diğer giderlerimize de para ayıramaz olduk ve ciddi zararlar ile karşı karşıyayız. Esnafımızdan sürekli olarak ‘yakıt indirimi olacak mı?’, ‘yakıt vergi muafiyeti olacak mı?’ gibi sorular alıyoruz. Bizler bunları yetkililere iletip sorunlarımızın çözümü konusunda destek bekliyoruz.” diye konuştu.

‘LÜTFEN ESNAFIMIZIN SESİNİ DUYUN!’
Durum bu şekilde ilerlemeye devam ettiği takdirde esnafın kontaklarını kapatacağını belirten Samancı, “Burada tek tek yetkililerimize seslenmek istiyorum. Lütfen esnafımızın sesini duyun! Esnafımız kendini döndüremez ve çeviremez hale gelmiştir ve acilen destek beklemektedir. Şehir içi toplu taşıma yapan T-S-J-M plakalı araçlarımız, kamyon, kamyonet, TIR, hangi ticari taşıt olursa olsun kesinlikle vergi muafiyeti, mazot, akaryakıt fiyatları için muafiyet uygulaması getirilmesini talep ediyoruz. Eğer uygulanmaz ise ne yazık ki ne şoföre maaş verebiliriz ne de diğer giderlerimizi karşılayabiliriz. Bu sıkıntılı süreç gittikçe büyüyecektir. Böyle giderse esnafımıza engel olamayacağız ve esnafımız kontak kapatmak zorunda kalacaktır.” ifadelerini kullandı.
Tutku AKBAŞ
Whatsapp
google_160x600