BAŞHEKİM DOĞAN UYARDI: KİMSE ‘BANA BİRŞEY OLMAZ’ DEMESİN

Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Doğan, sağlık gelişmeleriyle ilgili son durum hakkında bilgi aktardı. Doğan, koronavirüs vakalarının ciddiyete alınması gerektiğini ifade etti.
15 01 2022
223 kez okundu

GÜNCEL VAKALAR 400 CİVARINDA                             
Çorlu’daki Koronavirüs vakalarına değinen Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Doğan, “Bu varyantta daha hafif geçirme durumu oldu. Toplam hasta sayısına baktığımızda yatan hasta sayısı diğer varyantlara göre çok daha az. Yani ilk iki yaşadığımız pikte bu Kasım ayı ve Mart ayındaki pikte bize başvuran ortalama günlük PCR pozitif hastaların yüzde 10’unu yatırırdık. Yani 100 tane hasta varsa 10 tane hastanın hastanede yatırma gibi durumu olurdu ki vaka sayıları günlük 500 - 600 üzerine çıkmıştı. Biz de bu sistemde inanılmaz zorlanma yaşadık. Ama üstesinden geldik. Şu an baktığımızda hasta sayısı 300 - 400’lere kadar çıkıyor. Fakat günlük yatan 10'u geçmiyor. Günde yatan ortalama hasta sayısı 3 veya 4 kişi oluyor. Önceki varyant durumuna baktığımızda yüzde 10’nu diyorduk fakat şuan da baktığımızda yüzde 2 - yüzde 3 yatıyor tüm PCR pozitif hastaların. Fakat bu hastaların da içinde yoğun bakım ünitesinde yatan hastamızda oluyor. Kimse, ‘benim sağlığım iyi bana bir şey olmaz’ demesin.” dedi.

OMICRON’DA SON DURUM

Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Doğan, “Grip olarak bahsettiğimiz virüs influenza virüsü bu da korona virüsü yani koronavirüsün mutasyon önceki hali bir üst yolu nezle olarak bilenen bir virüstür. Bu mutasyon bu virüsü dönüştürdü akciğere inip zatürre durumuna dönüştürmüş bulunmaktadır. Faz çalışmalarımız başarılı bir şekilde ilerlemektedir. Yerli korona aşısı Türkovac aşısı olan gönüllülerde herhangi bir alerjik, reaksiyon olumsuz bir durum görmediğimiz gibi bağışıklık yanıtlarında da koruyucu düzeylere ulaşacak sonuçlara ulaşıldı.” ifadelerini kaydetti.
TÜRKOVAC’TA AŞILAMA DURUMU
Türkovac aşısının Tekirdağ Şehir Hastanesi’nde vatandaşlara yapıldığını ifade eden Doç. Dr. Mustafa Doğan, “Türkovac aşılarımız bildiğiniz gibi seri üretime yeni başlamıştır. Belli merkezi hastanelere yönlendirildi. Bizde de Türkovac aşısı yalnızca Tekirdağ Şehir Hastanesi’nde yapılmaktadır. Orada da yoğun bir ilgi olduğunu öğrendik. Bizlere gelenler Faz-3 çalışması kapsamında olanlar. Aradaki fark nedir? Biz hastalarımızı aşı yaptıktan sonra aylık çağırıyoruz bilgilerini alıyoruz. Kan tahlillerini yapıyoruz, kan tahlillerinde antikor düzeyinde artış var mı? Varsa seviye nedir? Onların tespitlerini yapıyoruz. Bir sonraki ay yine çağırıyoruz. Sık görüşmelerimiz oluyor biz belli periyotlarda çağırdığımız için yani buraya vakti müsait olanlar kontrollere gelebilecek kişiler gönüllü oluyor.” diye konuştu.

SAĞLIK OKULYAZARLIĞI NEDİR?

Sağlık Okulyazarlığı tanımını aktaran Doğan, “Topluma her hangi bir eğitim vermektir, yani belli semptomlar, belli şikayet olduğu zaman nasıl adım atmalıyız? Hangi durumlarda hastaneye gitmeliyiz? Hastaneye gittiysek eğer nereyi tercih etmeliyiz? Benim durumum acil mi? Yoksa poliklinik mi? Eğer yoksa evde 24 saat istirahat etsem geçecek durumda mı? Yani bunun için topluma uygun bir çözüm yöntemi ile aydınlanması gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.
Öte yandan Çorlu Devlet Hastanesi’ndeki son verilere göre, Aralık ayında 150 bin 43 hasta muayenesi yapıldı. Yatan hasta sayısının 2 bin 253 kişi olduğu, ameliyata alınan kişi sayısının da 1191 olduğu bildirildi. 
Hüseyin TAYYAR

 

 

 

Whatsapp
google_160x600