BAKAN SOYLU’DAN İLGİNÇ MÜLTECİ YANITI…

18 05 2022
225 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Suriyelilerden sonra Afganlı göçmenlerin de hedefi haline gelen Türkiye’deki mülteci sorununu, İçişleri Bakanlığına verdiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Gürer, Bakan Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, şu sorulara yanıt istedi: 
 • Ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu kişi sayısı kaçtır ve geldikleri ülkeler hangileridir? 

 • Ülkemizde halen ikamet eden Afgan uyruklu kişi sayısı kaçtır? 

 • 2021 yılı temmuz ayına kadar geçen süreçte ülkemize gelen Afgan uyruklu göçmen sayısı kaçtır? 

 • Afgan vatandaşlarının ülkemize göç nedeni, oturma ve çalışma izni olarak ülkemizde yaşamak mıdır?

 • Bir başka ülkeye göç etmek için ülkemizde bulunan Afgan göçmeni sayısı kaçtır? 

 • Ülkemiz aracılığıyla başka ülkelere göç eden Afgan vatandaşı sayısı kaçtır? 

 • Afganistan’dan ülkemize kaçak yollar ile giriş yapıp yakalanan kişi sayısı kaçtır?

 • Niğde - Ankara karayolunda TIR’lardan indirilen göçmen görüntüleri kamuoyuna yansımıştır. Ülkemizde Niğde iline kadar tüm yollarda kontrol noktaları olmasına rağmen, araçlarla kaçak göçmenler nasıl taşınabilmektedir?

 • Sınırı geçen kaçak Afgan göçmenler yakalandıktan sonra ülkelerine iade edilmekte midir?

 • Suriye’den sonra Afganistan’dan gelen göç dalgası için iktidarın alacağı önlemler ve çalışmalar nelerdir?

 • Afganistan’da yıllardır süregelen çatışma ortamı nedeniyle göç etmek isteyen kişilerin diğer komşu ülkeler yerine ülkemize göç etmesinin nedeni nedir?

GEL DE İNAN… 

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Soylu, “Düzensiz göçmenler neden Türkiye’yi tercih ediyor?” şeklindeki soruya ilginç bir yanıt verdi. Bakan Soylu’ya göre; Türkiye’de siyasi ve ekonomik istikrar var ve bu durum, ülkemizi göçmenlerin hedefi haline getiriyor. 

Bakan Soylu, “Türkiye coğrafi konumu gereği yabancılar için hem transit ülke, hem de çevre ülkelerdeki sorunlar ve son yıllarda gösterdiği ekonomik ve siyasi istikrar neticesinde hedef ülke konumundadır. Bu sebeple, düzensiz göçmen sayısındaki artış göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’nin göç hareketliliğinden en çok etkilenen ülkelerin başında yer aldığı görülmektedir” ifadelerini kullandı. 

Türkiye’de düzensiz göçle etkin mücadelenin sağlanabilmesi amacıyla paydaş tüm kurumlarla müştereken çalışıldığını anlatan Bakan Soylu, bu kapsamda, 2021-2025 Türkiye Düzensiz Göç Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı’nın yürürlüğe girdiğini, düzensiz göç alanındaki çalışmaların da söz konusu belge çerçevesinde yürütüldüğünü açıkladı. 

Ülkemize yasa dışı yollarla giriş yapan yabancıların kolluk birimlerince yakalanarak sınır dışı etmeye ilişkin iş ve işlemleri gerçekleştirilmek üzere geri gönderme merkezlerinde barındırıldığını belirten Bakan Soylu, ülkemizden çıkışlarına ilişkin iş ve işlemlerin ise titizlikle takip edildiğini kaydetti. Hakkında sınır dışı etme kararı alınan düzensiz göçmenlere ülkemizde çalışma izni verilmediğini de sözlerine ekledi. 

BAKAN SOYLU, MÜLTECİ SAYILARINI AÇIKLAYAMADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriyeli ve Afgan mültecilerin sayısı, düzensiz göçmenlerin kontrol noktalarından nasıl geçtikleri gibi soruları ise yanıtsız bıraktı. 

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Bakan Soylu’nun “Türkiye’de siyasi ve ekonomik istikrar olduğu için göçmenler ülkemizi tercih ediyor” şeklindeki sözlerini eleştirdi. Gürer, “Bugün sayıları net olarak açıklanamasa da 10 milyonun üzerinden  mülteciye barındıran ülkemiz, ekonomik istikrardan değil, siyasi iktidar tarafından adeta yolgeçen hanına çevrildiği için mülteciler tarafından tercih ediliyor. Dünyanın hangi ülkesinde bu kadar mülteci vardır? Bakan ifadesi ile dünyada gidilecek ekonomik en istikrarlı ülke Türkiye midir? Bir milletvekili olarak ülkede tabloyu net olarak görmek ve devletin bu bağlamda verilerini öğrenmek için açık sorularımızı Bakan’a yönelttik ancak sorularımızın önemli bölümü yanıtsız kaldı.” ifadelerini kullandı.

 //////

 AFİFE JALE’NİN ANILARI ÇIKTI
 
Sahneye çıkan ilk Müslüman-Türk kadını Afife Jale’nin anılarını Taşkın Su yazmış. Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’tan çıkan kitap ilginç anıları aktarıyor.
102 yıl önce kimliğini gizleyip, Apollon Tiyatrosu’nda İstanbul halkının karşısına ‘Emel’ rolüyle arz-ı endam ederek, tarihe “sahneye çıkan ilk Müslüman ve Türk kadını” olarak geçen Afife Jale’nin anıları 89 yıl sonra tozlu arşivden çıktı. 39 yaşında bir akıl hastanesinin koğuşunda can veren, bugün mezarı kayıp olan Afife Jale; uğradığı baskıyı, tiyatroyu defalarca basan polislere direnişini, gözaltına alınmasını, çektiği sefalete rağmen bitip tükenmeyen sanat aşkını gözyaşları içinde anlatıyor.
Afife Jale’yi sahneye çıktığı için şeyhülislama şikayet eden gayrimüslim opera sanatçısı kimdi? Sahnede geçirdiği ilk kaza ve kulağından akan kan... Mösyö Siroçkin’in evinde nasıl saklandı? Polis Müdürü Arnavut Tahsin neden onu serbest bıraktırdı? Tiyatroyu basmaya geldiği düşünülen efeler, Afife Jale’ye nasıl davrandı? Cenazesine kaç kişi katıldı, nereye gömüldü? Ölümünden sonra hakkında yazılanlar...
Kitapta, anıların yanı sıra Afife Jale’nin yaptığı devrime bizzat şahitlik eden gazeteci Halit Fahri Ozansoy’un seri yazılarında İngiliz işgali altındaki İstanbul’un sosyal yaşamına ilişkin pek çok anekdot yer alıyor.

 

Whatsapp
google_160x600