7. ULUSLARARASI EDİRNE MARATONU KOŞULDU

Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği organizasyonuyla gerçekleştirilen maratonda 150´si yabancı bin 22 sporcu mücadele etti.
09 05 2022
415 kez okundu

21 kilometre ve 10 kilometre olarak koşulan maratonda sporcular, kategorilerine göre Pazarkule Sınır Kapısı, Meriç ve Tunca köprüleri ile Selimiye Camisi'ni geçerek bitiş noktası Lozan Anıtı'na geldi.

Organizasyonda 21 kilometre yarışını kadınlarda 1 saat 22 dakikalık derecesiyle Dilan Atak, erkeklerde 1 saat 8 dakikalık derecesiyle Etiyopyalı Fetene Alemu Regasa kazandı.

10 kilometre yarışında ise kadınlarda Bulgaristan'dan Tanya Dimitrova (38.59), erkeklerde Abdullah Tuğluk (32.44) birinci oldu.

 ETİYOPYALI ATLET BİRİNCİ OLDU

21 kilometre yarışında birinciliğe ulaşan Etiyopyalı atlet Fetene Alemu Regasa, Kütahya'da yaşıyor. Fetene Alemu Regasa, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan mezun olduğunu ifade etti. Elit atlet, "Şehri çok beğendim, haftaya da Konya'daki koşuya katılacağım. Yarışı kazanacağımı hissediyordum, şortu giyen herkese saygım var." diye konuştu.

Organizasyona Bursa'dan katılan 27 yaşındaki para atlet Burak Tetik, 10 kilometrede mücadele verdi. Bir saat 10 dakikalık derecesiyle yarışı tamamlayan Burak Tetik, çok mutlu olduğunu, 51'inci yarışına katıldığını söyledi.

BEBEĞİYLE KOŞTU

Maratona katılan Elif Kurtulmuş Akbaş, daha önce omurilik felçlilerine destek için tekerlekli sandalyeyle koştuğunu, bugün de 16 aylık bebeği Can'la parkurda yer aldığını söyledi.

Anneler Günü olduğunu koşarken hatırlattıklarını aktaran Akbaş, "Bu da ayrı bir heyecan kattı. Ultra maratoncuyum, çok zorlanmadım." ifadelerini kullandı.

DERECEYE GİREN SPORCULARA ÖDÜLLERİ VERİLDİ

7. Uluslararası Edirne Maratonu'nda dereceye giren sporculara kupa ve madalyaları verildi. Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği organizasyonuyla gerçekleştirilen maratonda ödül töreni düzenlendi.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin yer aldığı tarihi gar binasının bulunduğu yerleşkede oluşturulan platformda dereceye girenlere kupa ve madalyaları protokol üyeleri tarafından verildi.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Mustafa Yasin Taş yaptığı açıklamada, 7. Uluslararası Edirne Maratonu'nun emekleyen bir maraton olduğunu söyledi.

Balkan ülkelerini de kapsayan daha büyük bir maraton yapmayı planladıklarını belirten Taş, "Bakanlığımız, İl Müdürlüğümüz ve Valiliğimiz çok büyük destek oluyor. Önümüzdeki yıllarda nasıl Kırkpınar bir efsane olduysa nasıl Kakava şenlikleri bilinir bir hale geldiyse maratonun da daha yukarılara çıkacağına inanıyorum." diye konuştu. Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak da maratonun her yıl büyüyerek devam ettiğini aktardı.

Kentte uluslararası spor organizasyonlarının arttığını belirten Ak, spor altyapısının büyük gelişim gösterdiğini, bu kapsamda il merkezi ve ilçelerde Bakanlığın önemli tesislere imza attığını ifade etti.

Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Önder Akdağ ise maratonun Lozan Anıtı'ndan start aldığını belirterek, şunları kaydetti: "Pazarkule Sınır Kapısı'ndan sembolik bir geçiş yaparak dönüş yapan sporcular, Tarihi Lozan Caddesi, Meriç ve Tunca köprülerinden geçti. Sporcularımız tarihi dokuyu işleyecek şekilde Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'nin etrafında bir hilal yaptı. Selimiye Meydanı'nı da yeni yüzüyle, yeni haliyle tanımış oldular."

Akdağ, organizasyona destek olan kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

AA

 

Whatsapp
google_160x600