28 BİN 455 ARAÇ, MUAYENE ŞARTINI YERİNE GETİREMEDİ

15 01 2022
265 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ülkemizde eşya taşımacılığında yetki belgesi olan taşıt sayısının 390 bin 578 olduğunu açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, 28 bin 455 aracın da muayene şartı nedeniyle taşıt belgelerinden düşümünün gerçekleştiğini belirtti. 
Gürer, eşya taşımacılık yapan taşıtlarla ilgili sayısal verilerin açıklanması istemiyle, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 
Gürer önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • Ülkemizde karayolları taşımacılığında taşıma kanunu ve karayolları taşıma yönetmeliği kapsamında eşya taşımacılığı faaliyetinde bulunanlara düzenlenen resmi belge sayısı kaçtır?
  • Belge iptali yapılan hizmet erbabı var mıdır, varsa kaç adettir, belge iptali hangi sebepler ile yapılmıştır?
  • Yasal süresi içinde muayene tarihi geldiği halde muayene yapılmayan araç sayısı kaçtır?
  • Muayene sonrası süresi dolup ta izin verilmeyen araç sayısı kaçtır?
  • Kayıt dışı karayolu taşımacılığı yapan araç sayısı kaçtır?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Adil Karaismailoğlu, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında eşya taşımacılığı faaliyetinde kullanılmak üzere düzenlenmiş geçerli yetki belgesi sayısının 390 bin 578 olduğunu açıkladı. Mevzuatta belirtilmiş olan yetki belgesi almanın ve yenilemenin şartlarını taşımamaları nedeniyle 2 bin 862 belgenin iptal edildiğini belirten Karaismailoğlu, “01.01.2020 - 15.12.2021 tarihleri arasında yetki belgesi eki taşıt belgelerinden ‘muayene şartı nedeniyle düşümü gerçekleşen taşıt sayısı ise 28 bin 455'tir” açıklamasında bulundu. 
//////////
DEVRİM YASALARI VE YAŞADIĞIMIZ GÜNLER
Son günlerde değil, son yıllarda, çok sayıda ‘tarikat, tekke’ ve benzeri okul, kurs gibi eğitim yerleri ve bu eğitimi alanlar için yurt, lojman gibi yerler açılmıştır. Bu yerlerde din dışı ağır eğitimler verilmekte, hukuka ve ahlaka aykırı birçok olaylar yaşanmaktadır.
Son günlerde değil, son yıllarda hacı, hoca, şeyh, derviş, mürit gibi isimler kullanılmakta ve hatta bu kişiler, bu isimler altında, yazılı ve görsel yayınlar yapmaktadırlar. Oysa Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ‘İnkılap Kanunlarının Korunması’ başlığı altındaki 174. Maddesinde, bu konulara ilişkin düzenlemeler ve yasaklar vardır.
Maddenin ‘İnkılap Kanunlarının Korunması’ başlığı altında, bu maddede yer alan düzenlemelerin amacı, Türk toplumunu çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin laiklik niteliğini korumak olarak gösterilmiştir. Ayrıca bu Anayasa’nın halk oylaması ile kabul edildiği vurgulanarak, maddede yer alan İnkılap Kanunlarını yani Devrim Yasalarını değiştirmek, kaldırmak bir yana, Anayasa’ya aykırı olduğu şeklinde dahi anlaşılamayacağı ve yorumlanamayacağı esası getirilmiştir.
Bu 8 esas kanunun her birinde, kanuna aykırı davranılması halinde ağır yaptırımlar, hapis, para ve kapatma cezaları öngörülmektedir.
Şimdi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasa’sında yer alan bu düzenlemelerden hangisinin ne kadar uygulandığına bakmak gerekir. Yani Anayasa’nın ihlali suçu işlendiği açık değil midir?
Av. Ahmet Erdem AKYÜZ
//////////
YSK 24 PARTİYE VİZE VERDİ
YSK seçime girecek partileri açıkladı. 124 partiden 24 tanesi seçime girebilecek. Altı ay bekleme süresi ilan edilen üç parti var; Vecdet Öz’ün Adalet Partisi, Mustafa Sarıgül’ün Türkiye Değişim Partisi ve Muharrem İnce’nin Memleket Partisi’nin adları listede yer almadı.

AP Genel Başkanı Vecdet Öz yaptığı açıklamada “YSK hakkımızı yiyor, seçime giremeyecek algısı yaratıyor. Halbuki biz seçime girebilir diye mazbatasını alan partiyiz. Bizi iktidara muhalefet tarafında sayıyorlar anlaşılan. Bu büyük yanlış ve haksızlık. Bizi tabela partisi olarak görmek istiyorlar” dedi. Gerekli kuralları karşılayan Emek Partisi, Millet Partisi, Türkiye İşçi Partisi ve Türkiye Komünist Hareketi de seçime katılabilecek partiler arasında yer aldı. Cem Uzan’ın Genç Parti’si de 24 parti arasında bulunuyor.

 

Whatsapp
google_160x600