ZİRVEDEN TÜRKİYE İÇİN İYİ BİR SONUÇ ÇIKMADI

18 07 2020
308 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

DAĞ FARE DOĞURDU: AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI ZİRVESİNDEN İYİ BİR NETİCE ÇIKMADI 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile diğer üst düzey yetkililer Almanya’nın kapısını aşındırdılar. Heiko Maas ile konuşuldu, TAVAK Vakfı olarak Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeir’e müracaat yapıldı ve Heiko Maas Türkiye’ye turizm konusunda kararın 13 Temmuz’da yapılan AB Dışişleri Bakanları Toplantı’sında karar vereceklerini belirtti fakat zirveden de beklenen sonuç Türkiye için çıkmadı.
BU YIL ZENGİN AVRUPALI TURİSTLERİ UNUTALIM
Bu yıl Alman, Hollandalı, Avusturyalı ve diğer AB ülkelerinden gelen turistleri unutmamız gerekecek. AB kendi turistlerini özellikle Koronavirüs’ün çok yoğun olduğu İtalya, İspanya ve Fransa gibi ülkelere yollayarak, hem vatandaşlarının Koronavirüs kapmasına izin verecek, hem de bu ülkelerin ekonomilerine katkı sağlayacak. Portekiz, Yunanistan ve Hırvatistan’da bu gelişmelerden yararlanan ülkelerden. Türkiye’ye gelecek Avrupalı turistler yalnızca İsviçre, İngiltere, Moldova, Belarus ve Ukrayna’dan gelebilecekler.
 RUSYA’DA TÜRKİYE’Yİ TURİZMDE CEZALANDIRAN ÜLKELERDEN
Rusya’dan bu konuya ilişkin atılan bir adım yok, Rusların da bu yıl gelmeyeceklerinden hareket edebiliriz. Rusya, Türkiye’yi belirli bir ölçüde cezalandırma politikası içerisine girdi. Libya’da Hafter ve BM’nin tanıdığı meşru hükümet ile görüşmelere Türkiye’nin olanak vermemesine misilleme olarak Rusya, Türkiye’ye kendi vatandaşlarını göndermiyor.
TÜRKİYE “NE EKERSEN ONU BİÇERSİN” DEYİMİNİ TURİZMDE YAŞIYOR
Umudumuz daha önce de belirttiğimiz gibi Avrupalı Türklere kaldı. Onlarında sorunları çok büyük, buraya geldikten sonra 14 gün Almanya’da karantina kuralı devam ediyor.
Böylece Türkiye, turizm gelirinden büyük ölçüde kayıplar yaşayacak. Turizmin etkilediği en önemli sektörlerden biri olan gastronomi ekonomisinin çökmesi de beklenen diğer gelişmelerden.  Turizmde 54 ayrı sektör destekleniyor, bu desteklenen sektörlerin hepsi büyük bir güçlük içerisinde kalacaklar. Almanya ve Rusya’nın Türkiye karşıtlığı ülkemizi ekonomik olarak da yaralıyor. AB’nin bu Türkiye karşıtlığı hakikaten esef verici.
Faruk ŞEN-TAVAK Başkanı

Whatsapp
google_160x600