ZEYTİN HASADINA KATILDI

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, beraberinde Şarköy Kaymakamı Şenol Kaya, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal ile birlikte Şarköy İğdebağları Mahallesi’nde zeytin hasadına katıldı.
21 11 2020
410 kez okundu

Zeytin üreticileriyle bir süre sohbet eden Vali Yıldırım, zeytin hasadının bol ve bereketli geçmesini diledi. Zeytin hasadı sonrasında Şarköy Eriklice Kooperatifi Yağhanesini ziyaret ederek zeytinin yağa dönüştürülmesi süreci ile ilgili bilgi aldı. Sonrasında Vali Yıldırım, Marmara Birlik Zeytinyağı Fabrikası’nı ziyaret etti. Fabrikayı gezen Vali Yıldırım, fabrika hakkında yetkililerden bilgi aldı. Vali Yıldırım’a İl Jandarma Komutanı Kıd. Alb. Osman Kılıç da eşlik etti.

YILLIK ORTALAMA 12 BİN TON ZEYTİN ÜRETİLİYOR
Program sonunda yapılan açıklamada, “Zeytincilik, İlçemiz için önemli tarımsal faaliyet alanlarından biri olarak görülmektedir. Genel olarak bölgemizde Gemlik tipi sofralık zeytin yetiştiriciliği gerçekleştirilmektedir. Çiftçilerimiz, yetiştirdikleri zeytinin büyük bir kısmını Marmarabirlik Mürefte Zeytin Tarım Satış Kooperatifi'ne satarken, bir kısmını da kendi imkânları ile değerlendirmektedir.
İlçemizde zeytin yetiştiriciliği, 2 bin 500 üreticinin 41bin 500 dekar alan üzerinde bulunan yaklaşık 1 milyon 37bin 500 adet zeytin ağacı ile gerçekleşmektedir. Genel olarak sofralık ve yağlık olarak değerlendirildiğinde yıllık ortalama 12 bin ton civarında zeytin üretimimiz gerçekleşmektedir.

2020’DE İKLİMSEL FAKTÖRLER REKOLTE KAYBINA SEBEP OLDU
İlçemiz genelinde, 2020 yılı üretim sezonunda önceki yıllara göre özellikle kış döneminde daha az yağış gerçekleşmesi, tam çiçeklenme dönemi zamanında meydana gelen lokal aşırı yağışlar ve düşük sıcaklıklar nedeniyle ortaya çıkan döllenme eksikliği ile gece-gündüz sıcaklık farkının yüksek olması nedeniyle zeytin ağaçlarının meyve tutumunda aşırı düşüş gözlemlenmiştir. Yaz aylarının da yağışsız ve sıcak geçmesi ile kuraksama yaşanmış olup, meyve kalitesi düşük kalmıştır. Bazı zeytin ağaçlarında meyve tutumunun gerçekleşmediği ve bu nedenle de ürün hasadı yapılamadığı tespit edilmiştir. Belirtilen iklimsel faktörlerden dolayı, İlçemiz genelinde yüzde 40-45 arası rekolte kaybı yaşanabileceği kanaatindeyiz.” ifadelerine yer verildi.Ahmet Can AYDIN

Whatsapp
google_160x600