YURT DIŞINDAN GELEN ÖĞRENCİLER KARANTİNAYA ALINDI

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle Türkiye’nin uçuş yasağı koyduğu ülkelerde bulunan Türk öğrenciler ülkeye getiriliyor. Yurt dışından gelen 175 öğrenci Tekirdağ Çorlu´da Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci Yurduna getirilerek karantinaya alındı.
23 03 2020
1545 kez okundu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 7 ülkeden toplam 3 bin 358 öğrencinin Türkiye’ye getirilerek karantina altına alınacağını açıklamasının ardından Türkiye’ye gelen öğrencilerin bir bölümü Tekirdağ Çorlu’daki öğrenci yurduna yerleştirildi.

7 ülkeden 3 bin 358 öğrencinin Türkiye’ye getirilerek karantina altına alınacağının açıklanmasının ardından Kazakistan ağırlıklı olmak üzere çeşitli ülkelerde öğrenci değişim programı ve ERASMUS projeleri kapsamında yurt dışında bulunan 74 öğrenci önce İstanbul Havaalanı’na ardından de otobüslerle Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Çorlu Erkek Öğrenci Yurdu’na getirildi.

Polis nezaretinde getirilerek karantina altına alınan öğrenciler binaya girişlerinde sağlık taramasına tabi tutuldu. Polis ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemleri altında getirilen öğrenciler, özel donanımlı sağlık ekipleri tarafından gerekli sağlık kontrolleri ve incelemeleri yapıldıktan sonra öğrenci yurdunda kalacakları odalara tek tek alındı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Çorlu’ya 101 öğrencinin daha getirileceği ve Çorlu’daki öğrenci yurdundan toplam 175 öğrencinin karantina altında tutulacağı kaydedildi.

 Öğrencilerin 14 gün boyunca karantina altında kalacakları ve bu süre zarfında sağlık ekiplerince sağlık kontrollerinin gerçekleştirileceği de belirtildi. Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Çorlu Emniyet Müdürü Serdar Kurtoğlu da öğrencilerin sevk edilmesinde erkek öğrenci yurdunda hazır bulunarak incelemelerde bulundular.

Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600