‘YAĞLI GÜREŞ KÜLTÜRÜMÜZDÜR!’

Türkiye Güreş Federasyonu, bazı kişilerin sosyal medyada ‘Türkiye Güreş Federasyonu koronavirüs nedeniyle Kırkpınar´da güreşçilerin el sıkışmasını yasakladı’ şeklinde çirkin paylaşımlar yaptığını belirterek, bu tür paylaşımların asılsız olduğunu bildirdi.
26 03 2020
13125 kez okundu

Türkiye Güreş Federasyonu'nun sitesinde 'Yağlı güreş bizim kültürümüzdür!' başlığı ile yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde spor alanında da önlemler alındı. Ama maalesef sosyal medyada bir takım kendini bilmezler, atasporumuz yağlı güreş ve özellikle 658 yıllık bir geçmişe sahip Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili çirkin paylaşımlar yapmışlardır. 'Türkiye Güreş Federasyonu virüs nedeniyle Kırkpınar'da güreşçilerin el sıkışmasını yasakladı' şeklinde yapılan asılsız paylaşımlarla Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin saygınlığına gölge düşürülmeye çalışılmıştır. Federasyonumuz tarafından asla böyle bir açıklama yapılmamıştır. Sosyal medya üzerinden bu tip seviyesiz paylaşımlar yapanları kınıyor, 658 yıllık bir geçmişe sahip, Türk halkının vazgeçilmez bir kültürü olan Kırkpınar yağlı güreşleri hakkında herkesi daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.”
2020’DE TOPLAM 48 PROGRAM VAR
Koronavirüs salgınının kısa sürede sonlandırılması halinde 2020 yılındaki ilk yağlı güreş organizasyonu, 16 Mayıs Cumartesi günü Kartal Belediyesi'nce gerçekleştirilecek SAMDEF 19 Mayıs Yalı Pehlivan Güreşleri olacak. 659. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri 3-4-5 Temmuz 2020, 668. Tarihi Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri ve 61. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri 7-8-9 Ağustos 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Federasyonun 2020 Yağlı Güreş Faaliyet Takvimi'ne göre halen Mayıs ayında 10, Haziran'da 11, Temmuz'da 6, Ağustos'ta 12, Eylül'de 7 ve Ekim'de 2 olmak üzere toplam 48 yağlı güreş organizasyonu programlanmış bulunuyor. Tarihi Kırkpınar, Tarihi Elmalı ve Kurtdereli Mehmet Yağlı Güreşlerinin olduğu tarihlerde diğer yağlı güreş organizasyonlarına izin verilmeyecek. 
Onur ŞEKER

Whatsapp
google_160x600