VATANDAŞI ELEKTRİK ÇARPTI

15 12 2020
343 kez okundu
aydinliddo@gmail.com

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) aldığı karara göre elektrik şirketlerinin özel harcamaları da yurttaşların cebinden çıkacak. Yayınlanan tebliğe göre elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama, seyahat ve dernek aidat gibi giderleri 5 yıl boyunca elektrik faturalarına yansıtılacak.
Bu ne demek? Diyelim elektrik şirketlerinin misafirleri geldi. Yıl boyu ne kadar misafir gelir bilemeyiz. Fakat ‘ekmek halktan su gölden’ olduktan sonra niye gelmesinler? Yani yiyecekler, içecekler, en lüks otellerde ağırlanacaklar, hediyeler alınacak hepsi bizim sevgili halkımızdan çıkacak.
Yani gezmede, yemede, içmede sınır yok. ‘Ağzı var dili yok’ bir halkımız var nasıl olsa, her derde deva, faturayı da öder. Misafirler keyiflerince gezdikten sonra, gelmişken bir de Türk hamamına gideyim derse ya da kese olursa, sabun, her ne kullanırsa, hepsi sevgili, kahırlı halkımıza fatura edilecek. Elektrik faturalarına yansıtılacak. Elektrikle hamam parasının ne ilgisi var demeyin. Tek adam dönemi böyle bir şeydir, ceza ise de, ödül ise de çekeceğiz.
Sorsak iktidara, çıkmaza girince savunma metni klasik
“kandırıldık.” Kimler kandırdı iktidarı? Kim kandırmadı ki? FETÖ’den, Barzani’ye, Obama’dan, Trump’a, Putin’e kadar daha hangisini sayalım. Herkes bu iktidarı kandırıyor. İktidar da halkı kandırıyor. Kandırıldığının bedelini halka ödetiyor.
Oysa bu halk mevcut iktidara ne kadar çok inanmıştı. “Aya dört şeritli yol yapsak” dediler, “Eyvallah yaparsın” dedik. “Dünya lideriyiz” dediler, “Hem de yıldızlısı” dedik. “Ekonomi uçuyor” dediler, “Hem de füze hızı ile” dedik. Pandemi döneminde “Maskeyi bedava vereceğim” dediler. İnandık, sonra “Vermiyorum” dedi yine inandık. “Elbet vardır bir hikmeti” dedik. Biz de bu iktidara inandık, güvendik. Fakat umutlarımız boşa çıktı, elimiz hep kuru yere geldi. Halk olarak anladık ki, bir defa olsun sıcak gün yüzü görmedik. Anladık ki kandırılıyoruz.
Artık iktidar yanılıp bir defa da doğru yapsa, doğru yaptığına da inanamaz hale geldik.
Biz iktidara ne kadar çok inandık, o bize o kadar yük vurdu. İşte son elektrik şirketlerinin temsil ve ağırlama faturaları sırtımıza yüklendi. Dünyanın en pahalı elektriğini, benzinini, doğalgazını kullandığımız yetmiyormuş gibi.
Atasözüdür:
“Bir koyundan bir post alınır.” Bunlar bırakın postu, üst deriyi, alt deriyi geçtiler, nerdeyse bağırsaklarımıza yaklaştılar ala ala.
Elektrikte elli lira ana fatura, ekleriyle yüz elli liraya çıkıyor. İletim-dağıtım para, kayıp-kaçak para, TRT payı para, sayaç okuma para, satış hizmeti para, son olarak temsil, ağırlama para. Vatandaşın kaç geliri var ki, hep vatandaşa bu kadar yükleniliyor?

Son zamlarla vatandaşı elektrik çarptı. Faturasını ödeyemez halde. Vatandaş bu çarpılmadan kurtulur da seçimlere kadar sağ kalırsa, göreceğiz çarpma sırası vatandaşa gelecek. Acaba kimi çarpacak? Eh çarpıla çarpıla çarpmayı da öğrendik sayılır, a be kızanım.        

Whatsapp
google_160x600