VATANDAŞ FİLEYİ DOLDURAMADAN PAZARDAN ÇIKIYOR

15 09 2021
90 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, pazarcı esnafı ve vatandaşı ziyaret etti. Pazarcı esnafı satış yapamadığından, vatandaş da pahalılıktan yakındı. Ürününü aldığı fiyata bile satamayan pazarcı esnafı “perişanız” diyerek dert yanarken, kendi yetiştirdiği ürünü maliyetine bile satamayan bir başka esnaf ise “Artık ekmeyeceğim” diyerek, maliyet artışlarının neden olduğu olumsuz tabloya tepki gösterdi. 

DAHA ÖNCE BÖYLE BİR DÖNEM YAŞAMADIK 

Daha önce böyle bir dönem yanaşmadığını söyleyen bir pazarcı esnafı, “Ben yıllardır pazarcılık yaparım. Vatandaşın alım gücünün bu kadar düştüğü, pazar yerlerinin bu kadar sakin olduğu, pazarcının ise ürününü aldığı fiyata bile satamadığı başka bir döneme şahit olmadık. Vatandaşta para yok. Pazara geliyor, geziyor, geziyor. Zorunlu bir kaç ürünü, sınırlı miktarda alıp gidiyor.” dedi. 

MALİYET ARTIŞI, PAZARI ETKİLEDİ 

Pazar yerlerinde alış verişin azalmasının en önemli nedenlerinden birinin tarımda girdi maliyetlerinin çok yüksek bir şekilde artması olduğunu söyleyen Gürer, “İlaç, gübre, tohum, mazot, elektrik ve diğer girdi maliyetleri çok arttı. Maliyet artışları ister istemez tezgâha yansıdı. Ancak dar gelirli ve sabit gelirli vatandaş, geçen yıl filesini doldurduğu para ile bu yıl filenin yarısını bile dolduramıyor. Vatandaş pahalılıktan şikâyetçi, pazarcı aldığı fiyatta ürününü satamadığından şikâyetçi. Bir dokununca bin ah işitiliyor.” şeklinde konuştu. 

ÇİFTÇİYE DESTEK TÜKETİCİYİ DE KORUR

Gürer, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çizdiği güllük gülistanlık tabloya pazar yerlerinde rastlamak olası değil. Vatandaş alamıyor. Pazarcı daha az ürün tezgâha koysa dahi satamıyor. Çiftçiye destek tüketiciyi de korur. AKP iktidarının bir an önce tarımda ciddi bir politika yürütüp, girdi maliyetlerini azaltılmasına, borçlu üreticinin borçlarını uzun vadeye yaymasına olanak sağlayacak bir düzenlemeyi hayata geçirmesi ve kredi borç faizlerini silmesi gerekmektedir.” dedi.

 

//////////

 

ÇİFTÇİNİN BORCU 56 KAT ARTTI

CHP Bursa Milletvekili ve Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal ‘Türkiye’de Tarımın Durumu - AKP İktidarının 18 Yıllık Bilançosu’ kitabının tanıtım etkinliği için Efes Tarlası Yaşam Köyü’ndeydi. Tanıtım etkinliğine Sarıbal’ın yanı sıra Gülizar Biçer Karaca ile Efes Selçuk, Seferihisar ilçe başkanları ve partililer bulundu. Sarıbal tarım politikalarını vatandaşlarla paylaştı ve “Geleceğimiz üretimde. Üretemezsek yok oluruz. Çiftçinin borcunun 56 kat arttığını biliyor musunuz? Sorunlarımızı birlikte çözeceğiz.” dedi.

 

/////////

 

PROF. TÜRK’TEN SERT TEPKİ: ECEVİT’E ÇOK AYIP EDİLDİ

Ecevit hükümetlerinin Adalet ve Milli Savunma Bakanlarından Prof. Dr. Hikmet Sami Türk yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Okul kitaplarından Kıbrıs Barış Harekâtı’nı gerçekleştiren hükümetin başbakanı Bülent Ecevit’in adını çıkarmakla tarih değiştirilemez. Tarihi tam ve doğru olarak anlatmak gerekir. Gençlerin eksik ve yanlış bilgilerle yetiştirilmeleri, ülkemizin geleceğinin de öyle şekillenmesine neden olur. Hiç kimsenin böyle bir kötülüğü yapmaya hakkı yoktur.”

 

Whatsapp
google_160x600