TULUMBADA SU KALMADI İŞ BANKASI´NA ÇÖKMEK İSTİYORLAR

CHP 26. Dönem İstanbul Millevekili Barış Yarkadaş, AKP´nin İş Bankası´na çökme planına sert tepki gösterdi.
13 02 2020
514 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Yarkadaş, Erdoğan’ın başkanlık ettiği AKP MKYK toplantısında, İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devrinin gündeme gelmesi ve Nurettin Canikli'nin MKYK'ya sunum yapması hakkında konuştu. Yarkadaş, AKP'yi İş Bankası'na çökme planıyla ilgili uyararak "AKP artık Türkiye'yi idare edemeyeceğini görüyor. Bu yüzden İş Bankası'nın parasına bir şekilde çökmek istiyor. Bunun adı çökme operasyonudur. Kenan Evren'in yolundan gidiyorlar. AKP, İş Bankası'nın 295 milyar TL'sine çökmeye çalışırsa Türkiye'ye tek bir yabancı yatırımcı bile gelmez. Bir daha altını çiziyorum AKP, günü kurtarma adına Türkiye'nin geleceğini ateşe atamaz" dedi.

Yarkadaş'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘BUNUN ADI ÇÖKME OPERASYONUDUR’

"Bir sene önce de yine AKP aynı tartışmayı açmış. Belli ki geçen yıldan bugüne değişmeyen tek şey şu: Ekonomi battı, AKP artık Türkiye'yi idare edemeceğini görüyor. Bu yüzden İş Bankası'nın parasına bir şekilde çökmek istiyor. Bunun adı çökme operasyonudur, başka bir şey değildir. Açıkça söylemek lazım. Neden çökmek istiyorlar?

‘KENAN EVREN'İN YOLUNDAN GİDİYORLAR’

Çünkü artık tulumba su basmıyor, tulumbada su bitti. Öyle rakamlarla enflasyon sepetiyle oynayarak, siz hayatın gerçeğini değiştiremiyorsunuz. Tayyip Erdoğan'ın önüne gelip, ‘Biz açız, aç’ diye bağırıyor. Açlık artık geldi Saray'ın kapasına dayandı. Bu açlık, işsizlik tablosundan çıkamayanlar, tulumbaya su basamayanlar... Ne yapıyorlar Kenan Evren'in yolundan gidiyorlar.

Hatırlayalım 12 Eylül faşist darbesi olduktan sonra Kenan Evren, hem CHP'nin mallarına hem de CHP'nin İş Bankası'ndaki hisselerine el koydurtmuştu. Bunun daha katmerlisini 1953'te (Adnan) Menderes, yine CHP'nin mallarına el koydurtarak yaptırtmıştı. Hatta müthiş örnektir; CHP'deki çay tabaklarına kadar el koymuşlardı.

‘DÜNYANIN 75'İNCİ BÜYÜK BANKASI’

Niye İş Bankası'na gelmek istiyorlar? Şu anda Atatürk'ün kurduğu bu banka dünyanın 75'inci büyük bankadır. Bu bankanın değeri 30 milyar TL'dir. Yine bankanın 50 milyar TL de öz kaynağı vardır. Buraya baktığınızda bu kardan CHP'ye giden bir şey yok. İş Bankası 2018 yılında 7 milyar, 2019 yılında ise 6.1 milyar TL kâr elde etti. Ne bu 7 milyardan ne de 6.1 milyar TL'den CHP'ye giden bir kuruş yoktur.

İktidarı destekleyen kamu bankalarına baktığımızda, örneğin Halk Bankası'nın, Vakıf Bank'ın ve Ziraat Bankası'nın 2018 yılında 3 milyarın üzerinde görev zararı yaptıklarını görüyoruz. Ama aynı dönemde iş yapan İş Bankası ekonomiye sadece 2019 yılında 382 milyar TL katkı sunmuştur. AKP'nin iştahını kabartan da budur!”

Whatsapp
google_160x600