Toplum kutuplaştı

20 01 2021
96 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı Türkiye Eğilimleri Araştırması’na göre, yüzde 45.9 yargının siyasallaştığını düşünüyor. AKP’lilerin yüzde 40’ı da aynı görüşte. Türkiye’de siyasal kutuplaşma olduğunu kaydedenlerin oranı ise yüzde 55.9.
 
Türkiye Eğilimleri Araştırması’nın 2020 sonuçlarına göre toplumun yüzde 51.1’i ailesini geçindiremediğini söylüyor. Koronavirüsten sonra en temel sorunlar arasında işsizlik ve ekonomiden sonra hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması geliyor. Yargının siyasallaştığını söyleyenlerin oranı 45.9 iken, bu oran partilere dağıtıldığında AKP’lilerin yüzde 40’ının ve ittifak ortağı MHP’lilerin ise yüzde 51.1’inin yargının siyasallaştığı görüşüne katıldığı görülüyor.

26 il kent merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri bin kişiyle yapılan görüşmelere dayanan çalışmaya göre Türkiye’de halk, koronavirüs salgınından sonraki en önemli sorunu geçen yıl olduğu gibi hayat pahalılığı ve işsizlik olarak görüyor.

Toplumun yüzde 51.8’i ekonomik durumunun kötüye gittiğini belirtirken yüzde 51.1’i kendini veya ailesini geçindiremediğini söylüyor. “Borçlarımın seviyesinden endişe duyuyorum” diyenlerin oranı yüzde 48.9 iken, katılımcıların yüzde 33.4’ü “gelirim aylık tüketim harcamalarımı karşılamaya yeterli”, yüzde 30.5’i “ekonomik olarak daha iyi durumdayım”,
 
yüzde 28.6’sı ise “emekliliğim için yaptığım tasarruf ve yatırım miktarından memnunum” yanıtını veriyor. Yüzde 22 “kesinlikle güveniyorum” oranı ile Jandarma 2020’de en güvenilir kurum olarak ilk sırada yer alıyor. Cumhurbaşkanlığı’na kesinlikle güvenenlerin oranı yüzde 19.1 iken, muhalefet partilerine kesinlikle güvenenlerin oranı yüzde 16.9. Katılımcıların yüzde 55.4’ü cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yönetim tarzı olarak kalmasını isterken, yüzde 44.6’sı parlamenter sistemi tercih ediyor.

TÜRKİYE’DE YARGININ SİYASALLAŞTIĞINA İNANILIYOR

Toplumun yüzde 55.9’u Türkiye’de siyasal kutuplaşma olduğunu kaydederken, yüzde 44.1’i kutuplaşmanın olmadığını söyledi. “Türkiye’de yargı siyasallaşmıştır” diyenlerin oranı yüzde 45.9 iken yüzde 17.4’ü buna katılmadığını beyan ediyor. Bu oranlar partilere dağıldığında iktidar partisi AKP’nin yüzde 40’ının ve ittifak ortağı MHP’nin ise yüzde 51.1’inin yargının siyasallaştığına katıldığı görülüyor.

Partilere göre Türkiye’de yaşamaktan mutlu olanların durumuna da yer verilen rapora göre, AKP’lilerin yüzde 80’i, MHP’lilerin yüzde 64.9’u, İYİ Partililerin yüzde 39.8’i, CHP’lilerin 39.1’i, HDP’lilerin yüzde 32.7’si mutlu.

Koronavirüs sürecine yönelik değerlendirmelerde katılımcıların 59.2’si Covid-19 nedeniyle açıklanan destek paketlerini başarılı bulduğunu bildiriyor. “Belediyelerin aldıkları önlemleri başarılı buluyorum” diyenlerin oranı yüzde 57.7 olurken; katılımcıların yüzde 57.7’si “Hükümetin politikalarını genel olarak başarılı buluyorum” şeklinde cevap veriyor. 

//// 

KARATEPE ‘ÇÖPLÜK’ OLURSA

Çorlu’nun 7 kilometre güney batısındaki Karatepe’nin yükseltisi 221 metre olup, alanı 114 bin 850 metrekaredir. Tepe, 4. pleistosen devrine ait bir bazalt yükselmesidir. İnşaat ve yol yapımları ile birlikte taş kırıcı makinelerin gücü artınca, Karatepe taş ocakları gelişti, günümüzdeki durumuna ulaştı. Sonunda buradaki taş ocakları işletmeleri materyal veya çalışılabilirlik sınırına ulaştıkları için ocakları terk ettiler. Çevresi tarım alanı ile kaplı bir tepeye çöplük yapmak ne kadar doğrudur? Bu kadar sakil bir durum olamaz, herkes ‘tuhaf’ karşılar. Taş ocakları çukurlarında balık yetiştirme havuzları, yüzme havuzu çevresine de parklar düzenleyebilirsiniz. Ama Çorlu’nun tepesine çöplük yapamazsınız. Su deposu yapılması düşünülemez mi hiç? Atina Olimpiyatları’nda Karatepe taşının nerelerde kullanıldığını biliyor musunuz? Onun için bölgeye turist geliyor. 

Prof. Dr. Doğan KANTARCI 

Whatsapp
google_160x600