TEDBİRİ ELDEN BIRAKMIYORUZ

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, ilçede Koronavirüse karşı alına tedbirleri Gazetemiz DEVRİM’e anlattı.
25 03 2020
2366 kez okundu

Ülkemizde Koronavirüsün tespit edilmesi ve ölümlerin meydana gelmesinin ardından Çorlu’da Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, yapılan çalışmalar ve alınan tedbirleri Gazetemiz DEVRİM’e anlattı. Başkan Sarıkurt, “Öncelikle Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıkların genelgelerini ilk günden takip edip alınan kararları yerine getirmeye çalışıyoruz. Çorlu Belediye Başkanlığı olarak sahada çalışan arkadaşlarımız ile beraber belediyemizin üzerine düşen bütün vazifeleri yerine getirmek için gayret ediyoruz. Bugün itibari ile zabıta ekiplerimiz, genelgeler doğrultusunda kapatılan işletmeleri ve kurallara uyulup uyulmadığı konusunda denetimler gerçekleştiriyor. Temizlik İşleri Müdürlüğümüz, kendi faaliyet alanlarındaki temizliği yerine getirmek için gayret gösteriyor. Park, Bahçeler Müdürlüğümüzü sürecin içerisine dahil ettik. Bu kapsamda önce belediye hizmet binalarımız olmak üzere Kaymakamlığımız, Emniyet binamız, aş evimiz, cezaevi, camilerimiz, muhtarlık binalarında dezenfekte çalışmaları gerçekleştirdik. Bu süreçte en önemli şey vatandaşlarımızın kurallara uyması, kişisel temizliğe önem vermesi, sokağa çıkmak ile ilgili mümkün olduğu kadar çıkmamayı tercih etmeliler. Burada illa ki çıkmak zorunda olanları kastetmiyoruz ama devletimize ve sağlık teşkilatımıza yardımcı olmalıyız” dedi.


EKİP KURUP DEZENFEKTE İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Başkan Sarıkurt, belediye bünyesinde kurulan ekip ile dezenfekte işlemleri gerçekleştirdiklerini dile getirerek “Hem dışarıdan hem de belediyemiz bünyesinde olan arkadaşlarımız ile ekip kurarak dezenfekte işlemleri gerçekleştiriyoruz. Bugün itibari ile belediyemizden talep edilen her noktada dezenfeksiyon işlemini gerçekleştirecek donanıma sahibiz. Bazen eleştiriler oluyor bize gelmediler şeklinde. Belediye Başkanlığımız yettiğince tüm kurumlara hizmet vermeye gayret edecek. Otobüsler ile ilgili olarak da Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile iletişim halindeyiz. Otobüsler düzenli olarak temizleniyor. Bugün temizlik faaliyetleri gerçekleştirilen otobüsler önceki günlere göre daha fazla arttırıldı. Otobüslerde el dezenfektanı da yer alıyor. Bu konuda özen gösterildiğine inanıyorum” diye konuştu.

VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU OLUŞTURULDU

İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan Vefa Destek Grubu ile vatandaşların ihtiyaçlarının karşılandığını belirten Sarıkurt, “İçişleri Bakanlığı kapsamında ‘Vefa Sosyal Destek Grubu’ oluşturuldu. Bu kapsamda tüm kamu kurumları tek elden yönetiliyor. Jandarma, Emniyet personelimize araç ve çalışan arkadaşlarımızdan desteğimiz var. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın günlük ihtiyaçlarını doğru bir şekilde gerçekleştirmek üzere bu olduğu değerlendirildi. İletişim merkezine gelen bilgilere göre hareket edip vatandaşımızın ihtiyacını çözmeye çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

KİMSENİN AÇ VE ÇARESİZ KALMAMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

Sarıkurt, “En başından beri özellikle vurguladığımız bir şey var. Valimizin başkanlığında Tekirdağ ilimiz içerisinde bütün kamu kurumlarının bir araya geldiği bilgilendirme toplantısı yapıldı. Elbette ki buradan geldiği takdirde maske, dezenfektan ve eldiven dağıtılabilir. Biz belediye olarak bu yönde talep gelmediği ve yönlendirme yapılmadığı için dağıtmadık. Maskeler tek kullanımlık, N95 çeşit maske dışındakiler hariç. Maskelerin tedariki ve fiyatının doğru yere getirilmesi için de devletimizin takip ettiği süreçler var. İlerleyen zamanlarda bu noktada değerlendirme olduğunda harekete geçeceğiz. Biz sadece Pazarcılar Odamız ile esnafa dağıtım yapıldı. Pazarlarımızın girişi ve belediye binamıza el dezenfektanlarından koyduk. Topyekun mücadele olduğu için her istediğimize değil, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması önemli. Bugüne kadar kalabalık alanlarda maske, dezenfektan dağıtımı olmadı. Bu hazırlığımız olmadı, stoğumuz yok şeklinde değil, ihtiyaç dahilinde dağıtabiliriz. Aşevinde arkadaşlarımız günlük 700 kişiye yemek ulaştırıyor. İlerleyen zamanlarda Aşevimizin daha çok çalışmasına ihtiyaç olacak. Hazırlıklarımız var. Bir de erzak ile ilgili hazırlık yapıyoruz. İşten çıkarılan, işe gidemeyen vatandaşlarımız var. Evden çıkamadığımız için alamadıklarımız var. Biz buna yönelik vatandaşlarımız için elimizden geleni yapacağız. Bu dönemde kimsenin aç ve çaresiz kalmaması için mücadele edeceğiz” dedi.


Levent SİLİSTRE – Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600