TARIM ARAZİLERİ RANTA KURBAN MI EDİLİYOR?

Tekirdağ ve İstanbul yolları üzerinde yapılan bacasız sanayiler ile ilgili olarak DEVRİM Web TV’de program moderatörlerimizden Semanur Saygın Özay, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
11 09 2021
333 kez okundu

Son günlerde hızla artan bacasız sanayi siteleri ile ilgili olarak Tekirdağ ve İstanbul Yolu üzerlerinde yapılan çalışmalar ile ilgili olarak DEVRİM Web TV’de Aysel Güneş ve Semanur Saygın Özay’ın hazırladığı “Gündem Özel” programında Özay, çarpıcı açıklamalar ve değerlendirmelerde bulundu. Daha önce de Sarılar Mahallesi’nde yapılmak istenen mezarlık bölgesinin küçültülmesi ile ilgili olarak konuşan Semanur Saygın Özay, “Çorlu’da yaşayan, İstanbul ve Tekirdağ yolu üzerinden ilçemize gelen vatandaşlar değişik yapılaşma ile karşılaşıyorlar. Bir yanda konutlar, bir yanda farklı siteler, ne olduğu tam tanımlanamayan ama yapılaşması devam eden daha önce tarım arazisi olan alanlar, daha sonra talepler üzerine tarım alanlarını tıpkı mezarlık alanında yapılacak olan konut dışı kentsel çalışma alanı ilan edildi. Tarım arazileri üzerindeki ranta ihtiyaç var mıydı? Bizim daha önceki programlarımızda da konuşmuştuk, Sarılar Mahallesi’ndeki mezarlık alanını ranta açmayın diye. Bu yapılan uygulama bir rant! Bizim olan mezarlık alanını ranta açtınız. Bu yollar üzerinde bulunan tarım arazilerini de ranta açtılar. Bu yasal mı? Evet yasal! Bu alanlar OSB değil, küçük sanayi. Burası bacasız sanayi olarak da nitelendiriliyor. Şimdi, bu imar planı değişiklikleri ile de belli bölgeler de ranta açıldı. Bu kadar sanayi sitesi yapmamıza gerek var mıydı?  OSB gibi olmasa da o bölgeler sanayi alanı oldu. O yüzden bacasız sanayi diyoruz.” dedi.

‘ELEŞTİRDİKLERİNİ KENDİLERİ YAPIYOR!’

AK Parti Hükümetini her fırsatta yeşil alanları katlettiği için eleştiren CHP’lilerin aynı uygulamayı kendilerinin yaptıklarını ifade eden Semanur Saygın Özay, “Orada dükkanlar yapıyorsunuz ve sattınız. Çorlu esnafı ve başka yerden gelecek esnafı karşı karşıya getiriyorsunuz. Dışarıdaki esnaflar ile Çorlu’daki esnafı karşı karşıya getireceksiniz. İstanbul Yolu üzeri ve Tekirdağ Yolu üzeri yapıldı şimdi de sırada Sarılar Yolu üzerinde bir yer var. Burada kafa karışıklığı var. Eleştirdikleri bir iktidar var ve aynı şeyi CHP’li belediye tarım arazilerini konut ve sanayi alanı olarak açıyor. Bu sanayi alanları ne kadar gerekli? O yüzden Sarılar yolu üzerindeki mezarlık alnımızı koruyabilelim. Bunu koruyabilecek olan meclis ve vatandaşlar. Çorlu’daki mezarlık alanımız küçültülmemeli ve bacasız sanayi yapılmamalı. Bu konu tartışmaya çok açık bir konu.” diye konuştu.

Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600