STK’LAR BİLDİRİYE SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Çorlu STK Platformu Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek 104 emekli amiralin yayınladığı bildiriye sert tepki gösterdi.
07 04 2021
247 kez okundu

Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen STK Platformu burada bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Çorlu STK Platformu Başkanı Kurtuluş Ay yaptı. Yapılan açıklamada Ay, “Türkiye’nin egemen ve tam bağımsız ülke kararlılığından, Silahlı Kuvvetleri dâhil olmak üzere devletin kurumlarının milletin emrinde, milletin iradesine, medeniyet ve inanç değerlerine hassasiyetle yol almasından rahatsız bir grup, yine kendini açık etti” dedi. 

‘MUHTIRA ÇAĞRIŞIMLI BİR AÇIKLAMA YAPILDI’

Açıklamasını sürdüren Kurtuluş Ay, “Aktif görevde oldukları dönemde neye hizmet ettikleri herkesçe bilenen, kâğıt üzerinde ‘deniz kuvvetleri emeklisi’ gerçekte ise tavırları itibariyle ‘amiral eskisi’ 104 vesayet mankurtu; Kanal İstanbul ve Montrö anlaşmasına dair cümleler üzerinden ‘fikir beyanı’ sığınmasına da fırsat verecek fakat esasında darbe heveslerini ortaya koyan ‘muhtıra çağrışımlı’ bir açıklama yaptı. Bu aziz millet, tarihin en organize ve en alçakça kalkışmalarına karşı yekvücut olup ayağa kalkmış, kendisine biçilmek istenen kefeni yırtıp atmış, kendisini tarih sahnesinin dışına atmak isteyen dâhilî ve haricî düşmanlarına bir daha asla unutamayacakları hezimetler yaşatmıştır.  Vesayet döneminin tetikçisi, milli irade esaslı sivil siyaset sürecinin emeklisi sıfatlarına haiz demokrasi sefili güruh; çeşitli iletişim kanallarından gece yarısı deklare ettikleri açıklamayla, siyasete ve millet iradesine müdahale etme niyetlerini, gaflet, dalalet ve millet iradesine ihanet gayretlerini beyan etmişlerdir.” dedi.

‘DARBELERİN ÜLKEYİ EMPERYALİZMİN OPERASYON SAHASI HALİNE GETİRDİĞİNİ UNUTMADIK’

“15 Temmuz'da verilen dersi idrak etmekten uzak müptezeller, bir gece vakti toplanıp bu milletin iradesine karşı bildiri yayınlama cüretine ve hadsizliğine kalkışmışlar! Bu açıklama göstermektedir ki; emekli de olsa bazı darbe heveslilerinin siyasete müdahale etme, millet iradesine çelme takma, darbe çığırtkanlığı yapma ve gayrı milli odaklara selam çakma hastalığı devam etmektedir” diyen Kurtuluş Ay, konuşmasını sürdürdü: “Bir kısım kendini bilmez emekli sözde askerin ülkenin bekasını düşündükleri izlenimi vererek siyasete müdahale etme cüretleri; hukuki açıdan ihanetin, fiili açıdan açık bir zavallılığın, akılsızlığın ve ahlaksızlığın göstergesidir. Ülkenin bekasını, devletin bağımsızlığını, milletin egemenliğini tehlikeye sokan şeyin geçmişte 10 yılda bir yapılan darbeler olduğu, bu darbelerle bu ülkenin bütün kayaklarının sömürüldüğü, emperyalizmin operasyon sahası haline getirildiğini unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.”

‘BAĞIMSIZLIĞIN TEMİNATI MİLLET VE ONUN EMSALSİZ İRADESİDİR’

“Türkiye’nin bekasının ve bağımsızlığının teminatı; millet ve onun emsalsiz iradesidir” ifadelerine yer veren Çorlu STK Platformu Başkanı Kurtuluş Ay, “Bunun yakın tarihteki en büyük ve en haşmetli örneği 15 Temmuz’dur. 15 Temmuz gecesi darbecilere meydanları dar eden millet, Türkiye’nin geleneğinden vesayeti, geleceğinden muhtıra ve darbeyi bir daha asla tekrar etmeyecek şekilde kazımış, söküp atmıştır. Biz, açıklamayı yapanlar ve yazanlar kadar yayanlar, yaptıran ve yazdıranların da farkındayız. Bu yönüyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 104 darbe tetikçisi, amiral eskisi ve açıklamaları hakkında soruşturma başlatmış olmasını doğru buluyoruz. Bu kararın faillerle birlikte iştirakçileri ve azmettiricileri ortaya çıkaracak bir hukuki süreç üretmesini de bekliyoruz. Darbeye tevessül eden, milletin iradesini ve inanç değerlerini hedef gösteren, sivil siyasi iradenin hukukunu yok etmeye yeltenen herkese haddi bildirilmeli, darbe heveslileri yargı önünde hesap vermelidir” dedi.

‘DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE VATAN NÖBETİNDEYİZ’

Konuşmasının sonunda “Hodri Meydan” diyen Kurtuluş Ay “Dün olduğu gibi bugün de vatan nöbetindeyiz.” dedi. “Bu kapsamda, ilk adım olarak ‘emekli amiral’ tanımına sığınma imkânları sona erdirilmeli; rütbesini, üniformasını siyasete müdahale aracı olarak kullananların bütün rütbeleri ellerinden alınmalı, o rütbeler üzerinden kazandıkları kazanç ve imtiyazlar sona erdirilmelidir.” diyen Ay, “Millet iradesine karşı hâlâ bu gibi anti demokratik girişimlerden, darbe imalı bildirilerden, milletin kendilerine verdiği rütbeleri millete karşı kullanmaya kalkan bedbahtlardan bir sonuç alabileceğini düşünenler varsa, onlara ve tüm uzantılarına karşı buradan ilan ediyoruz:  Hodri Meydan, Milletimizin emrinde ve hizmetinde olmayı en yüksek rütbe, en büyük şeref ve şan kabul eden Sivil Toplum Kuruluşları olarak dün olduğu gibi bugün de vatan nöbetindeyiz. Dâhilî ve haricî bütün bedbahtlar, hainler ve onların her türlü uzantıları bilmeliler ki, biz gerektiğinde "bin gider bir döneriz ama zaferlerle döneriz.” dedi.

Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600