SOSYAL MEDYAYI KONTROL YASASI İÇİN, AKP’NİN ALMANYA’YI ÖRNEK GÖSTERMESİ GÜLÜNÇTÜR!

25 07 2020
742 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Almanya’da uzun tartışmalar sonunda, aşırı ırkçılığı ve nefret suçlarını denetleme yasası 1 Ocak 2018’de kabul edildi. Yasa tam olarak Facebook, Twitter ve diğer internet aracılığıyla: “Nefret, aşırı sağcı, Musevi düşmanlığı ve diğer guruplara karşı insanlık düşmanı söylemleri” denetlemeyi öngörüyor. Düzenlemeye göre Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformları, aşırı sağcı, ırkçı söylemleri ya da halkı kışkırtıcı, taciz, tecavüz ya da ölüm tehdidi içeren paylaşımları sadece silmekle yetinmeyip, bu tür paylaşımları derhal Federal Emniyet Teşkilatı’na bildirmekle yükümlü olacak.
Temel amaç, Almanya’yı felakete götüren ve İkinci Dünya savaşını başlatarak 55 milyon insanın yaşamına neden olan Hitler ve Nazi yönetimini, öteden beri örnek alan ve savunan ırkçı ve faşist kişi ve gurupların, sosyal medya üzerinden yaptıkları nefret içeren paylaşımlarının, önlenmesi ve daha ağır cezalandırılmasıdır. Yasanın amacı, Almanya’nın özgürlükçü demokrasisini ve hukuk devletini bu ırkçı ve faşist düşmanlara karşı korumaktır.
Nazi Almanya’sını örnek alan bu ırkçı faşist guruplar, sosyal medya üzerinden kurdukları iletişimle örgütlenerek, Almanya’da aralarında Türklerin de bulunduğu onlarca göçmeni öldürme suçu işlemişlerdir. Irkçı ve faşist nefret söylemleriyle sürekli olarak göçmenleri, Musevileri ve bazı etnik gurupları saldırı amaçlı hedef göstermektedirler. Yasa bunu önlemek istemektedir.
Şansölye (federal başbakan) Merkel, sosyal medya üzerinden kendisine karşı yazılan ve ağır hakaretleri içeren binlerce yazının hiçbirine karşı dava açma gereği duymamıştır. Almanya’da bağımsız yargı, basın ve fikir özgürlüğü, anayasanın en önemli ve dokunulmazlığı olan temel ögeleridir.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini eleştiren binlerce kişiye karşı dava açtığı biliniyor. Basın ve yayın kurumlarının yüzde 90’ını kendi kontrolü altına bulunduran AKP hükümeti, son olarak da sosyal medya üzerinden yapılan muhalefeti denetlemek ve de susturmak istemektedir. Türkiye Dünya’da en fazla gazetecinin tutulu olduğu ülkelerinin başında gelmektedir. Öte yandan Almanya’nın tam aksine, Türkiye’de bazı yargı kararlarının yukarıdan gelen talimatlara uyularak verildiği de bilinmektedir.
Bu nedenle AKP’nin sosyal medyadaki muhalefet görüşlerini susturmayı amaçlayan yasasına, Almanya’yı örnek göstermesi, birçok konuda olduğu gibi halkı yanlış verilerle aldatmayı amaçlamaktadır.
Prof. Dr. Hakkı KESKİN


SENEDE 110 TL TASARRUF ÇİFTÇİNİN NE İŞİNE YARAR?
CHP’li Başevirgen’den Tarım Bakanına : “Önce Borcunuzu Ödeyin, Üç Kuruşluk Tasarrufunuz Size Kalsın!”
CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin e-Tarım Portalı'nın tanıtım programında yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Başevirgen, “ Siz önce çiftçiye olan 175 milyar TL’lik borcunuzu ödeyin, üç kuruşluk tasarrufunuz size kalsın.” dedi.
Bakanın,  e-Tarım Portalı'nın getirdiği büyük kolaylıkların yanında, mali olarak da önemli tasarruf ve katkı sağlayacağına dikkati çektiğini ifade eden Başevirgen, “Sayın Bakan çiftçilerin kayıt altına alınmasını gerektiren her türlü iş ve işlemleri, başvuruları için bu portalın kullanılacağını belirterek, çiftçileri yol parası ve zamandan tasarruf ettirerek, bir çiftçinin yılda 110 TL’sinin cebinde kalacağını söylüyor.” İfadelerini kullandı.
Tarım politikalarının her aşamasında, dijitalleşmenin, çağdaş teknolojileri yakalamak ve kullanmanın elbette olumlu sonuçlar doğuracağını belirten Başevirgen, “Bunu çiftçiye sunmak bir lütuf değil iktidarın asli görevidir.” dedi.
BORÇLAR DAĞ GİBİ
Bakanın, çiftçinin yol parasından tasarruf edeceği 110 TL’yi müjdelemek yerine, 160 milyar TL'yi bulan çiftçi borçlarının yapılandırılması için çaba göstermesini beklediklerini ifade eden Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Bankalara borcu olmayan çiftçi yok. 2002 yılında borcu 1 milyar olan çiftçinin 2020 yılında borcu 130 milyara çıktı. 2019 yılı verilerine göre Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı 2 milyon 260 bin çiftçinin bankalara 119 milyar 331 milyon, Tarım Kredi Kooperatifi'ne 10 milyar TL olmak üzere toplam 130 milyar lira borcu var. 2003 yılına göre çiftçilerin borcu 2019 yılında 40 kart artmış oldu" İfadelerini kullandı.
SENEDE 110 TL TASARRUF ÇİFTÇİNİN NE İŞİNE YARAR?
Çiftçilerin üretime devam edebilmeleri için borçların uzun vadeye yayılarak yeniden yapılandırılmasını ve elektrik ve su borçları, özel, yerli ve yabancı bankalar ile kamu bankalarına olan tarımsal kredi borçları ve Tarım Kredi Kooperatifi'ne olan borçlarının  Ziraat Bankası'na devredilerek, bu borçların ödenecek şekilde yeniden yapılandırılmasının şart olduğunu belirten Başevirgen, ”Bu kadar borcu sırtında taşıyan çiftçinin senede edeceği 110 TL tasarruf neye derman olacak? Siz önce çiftçiye olan 175 milyar lira olan borcunuzu, vaktinde ödemediğiniz desteklemeleri ödeyerek onları üretime döndürün. Ürettiğinden para kazanır hale getirip refahını arttırın. Çiftçimiz, müjdelediğiniz üç kuruşluk tasarrufu yapmasa da olur.” dedi.

Whatsapp
google_160x600