SON ÇAN…

04 07 2020
324 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Müsaadenizle bugün sizlerle, ortaokul fizik öğretmenim sevgili İlhan DOĞAN hocamın bir anlatısını paylaşmak istiyorum…

İlhan hocam pek alkol kullanmaz. Ancak; ara sıra da olsa bazı dostlarıyla şöyle bir yarenlik etmek üzere meyhaneye gittiği de olmuyor değildir!

Bir gün bir arkadaşı kendisini davet eder ve mütevazı bir meyhaneye giderler, bir masaya otururlar… Kısa bir süre sonra, müsaade isteyerek, yanlarına biri oturur… Bu kişi TIR şoförüdür ve Avrupa’yı neredeyse avucunun içi gibi bilmektedir.

Bir ara söz ölümden açılınca; TIR şoförü, kendisine şöyle bir hikâye anlatır:

“Hocam, biliyorsunuz İsviçre krallık ile idare edilen ve neredeyse Trakya kadar bir ülkedir. Dolayısıyla; ülke içerisinde olup bitenler çabuk duyulur. Bizler nasıl, bir vatandaşımız öldüğünde bu ölümü camiden Selâ okuyarak, çevremize duyuruyorsak, İsviçre’de de; bu ölümler kiliselerde çan çalınarak, etrafa duyurulur. Ancak; çanların vurulma sayısı ölen kişi hakkında bir bilgiyi de iletir halka! Örneğin 1-10 arası çalındığında, ölen; sıradan bir vatandaştır!. 10-20 arası çalındığında, ölen; varsıl ve eşraftan biridir!. 20-30 arası çalındığında, ölen; bir milletvekilidir!. 30-39 arası çalındığında, ölen; bir bakandır!. 40 vuruş ile çalındığında ise; ölen kraldır!.

Bir gün; kiliselerin çanları çalmaya başlar... 10 kez çalınır, halk sıradan bir vatandaş olduğu yorumunu yapar. Ama çanlar çalmaya devam eder ve 20 kez çalındığında; halk eşraftan birinin öldüğünü düşünür... Çanlar çalmaya devam eder! 30. vuruş sonrası halk bir milletvekilinin öldüğünü anlar. Ancak; çan sesleri durmak bilmez! 39. vuruşu da duyan halk bir bakanın öldüğünü anlar ve tedirgin bir hal alır… Halk bu tedirginliği yaşarken, 40. vuruş duyulur!. Kralın öldüğünü anlayan halk sokaklara dökülür. Ne var ki; halkın sokaklara döküldüğü bu ortamda bir çan sesi yani; 41. çan sesi duyulur. Halk şaşkındır! Çünkü çanlar bu güne kadar asla 41 kez çalınmamıştır!.. Halk çok önemli bir şeyin olduğu sezgisiyle sağa sola koşuşturmaya ve neler olup, bittiğini; 41. çanın nedenini öğrenmeye çalışırken, bir açıklama yapılır: “Ülkemizde adalet öldü!”

Evet, adalet her ulus için kraldan da üstün bir değerdir... Halkımız, AKP iktidarının bu gidişine biraz daha seyirci kalırsa; ülkemizin dört bir yanında 41. çanın seslerini duyması kaçınılmazdır.. Allah bu ülkeye 41. çanın çalındığı günleri göstermesin… 

Saygı ve umutlarımla!..

Whatsapp
google_160x600