SİZDEN GELEN SORULAR

22 03 2019
2376 kez okundu
handandemirkiran90@gmail.com

Çocuğum bazen öfke nöbeti yaşıyor. Böyle durumlarda ne yapmalıyım?

Öfke, bazı yaş dönemlerinde kabul edilebilir ancak bu durum nöbetler haline geldiyse ve sıklaştıysa buna dikkat etmekte yarar var. Çocuğunuz öfke nöbeti yaşadığı zamanlarda öncelikle sakin olmaya ve öfkeye öfkeyle karşılık vermemeye çalışın. Çevredeki gürültüyü engelleyip fazla ışıkları söndürün. Konuşmanıza dikkat ederek, yumuşak ve net bir ses tonu ile konuşun. Çocuk bir şey söylemeye çalıştığında onu sabırla ve tartışmaya girmeden dinleyin. Emredici konuşmayın. Öfke nöbetinden önce buna sebep olabilecek bir şeyin olup olmadığını anlamaya çalışın. Sakinleşmeye başladığı zaman bir şeyler yiyip içerken sorunun ne olduğunu konuşmayı teklif edin. Sakinleştikten sonra kendini ifade edebilmesi için konuşmayı tercih etmesi gerektiğini belirtin.

Dışarıda yemek yiyemiyorum, başka insanların elini sıkamıyorum, eve geldiğimde ellerimi birkaç kez yıkıyorum. Bu bir sorun mudur?

Obsesif kompulsif, kişinin yaşadığı stresi, takıntılı davranışlarla ifade etmesidir. Sayı saymak, çizgilerin üstüne basmak, ütünün fişini ya da kapının kilitli olup olmadığını kontrol etmek, kapı koluna dokunduğunda elini defalarca yıkamak gibi düzen ve mükemmeliyetçilik içeren düşünce ve davranışın eşlik ettiği bir bozukluktur. Yaşanılan kaygıyı azaltmak adına bu düşünce ve davranışlarda artış görülür. Kişi tarafından mantıkdışı olduğu bilinir ancak zihin bu düşüncelerle meşguldür. Temeli, çocuklukta maruz kalınan aşırı sert ve katı tuvalet eğitimiyle ve bu dönemde saplanıp kalmayla bağlantılıdır. Tabiî ki bu bozukluktan diğer psikolojik bozukluklarda olduğu gibi, günlük hayatınızı etkileyecek ve sizi aşırı derece rahatsız edecek boyutta ise bahsedebiliriz. Yoksa bahsedilen takıntılı davranışları bir ya da iki kez tekrarlamış olmak sizi hasta yapmaz.

Özellikle havaların güzel olduğu zamanlarda çok enerjik oluyorum ama bazen de içimden hiçbir şey yapmak gelmiyor. Mutsuz ve halsiz hissediyorum. Depresyonla bir ilgisi olabilir mi?

Depresyondan kişinin günlerce veya haftalarca süren mutsuzluk, üzüntü, umutsuzluk, suçluluk duygusu, uyku ve iştahtaki değişiklik, halsizlik gibi belirtilerin varlığında bahsedilebilir. Depresyon tek uçlu bir bozukluktur. Ancak bazen depresyonla birlikte mani de görülmektedir ve buna da iki uçlu bozukluk denmektedir. Olağandışı ve sürekli, kabarmış, taşkın ya da huzursuz davranışların olduğu, kendini büyük görme, uykuda azalma (3 saat gibi), konuşma düzeyinde artış, fikir uçuşması, dikkat dağınıklığı, kötü sonuçları olacağını bile bile zevk veren etkinliklere katılma (elindeki paranın hepsini bitirecek kadar alışveriş yapma), başkalarıyla olan ilişkilerde bozulmalar gibi belirtiler ise manik dönemi göstermektedir. Bir dönem depresyon söz konusu iken manik döneme girildiğinde kişi tam tersi bir durum yaşar. Böyle bir durum söz konusu olduğunda psikolojik destek alınması en uygunu olacaktır.

Çocuğum psikiyatrik ilaç kullanıyor. Bu durum ne kadar doğru?

“Ben ilaç kullanma taraftarı değilim”, “Bu ilaçların bitkiseli yok mu?”, “Biz ilaçsız tedaviyi tercih ediyoruz”, “İlaç çocuğuma zarar verirse”… Ailelerin, çocuklarının ilaç kullanmasını söyleyen bir psikiyatristle karşılaştıktan sonra kullandıkları cümleler çoğunlukla bu şekilde oluyor. Psikolojik sorunların sebebi çoğunlukla psikososyal olabilir, ancak bazı durumlarda terapi ortamı yeterli olmayabilir. Çocuklarda ruhsal bir sorun olduğunda bu durum okul yaşantısını, öğretmen ve arkadaş ilişkilerini, ev yaşantısını etkilemektedir. 8 yaşındaki bir erkek çocuğunun derslerinde başarısız olması, arkadaş edinememesi, sinirlendiğinde çok tepkisel yaklaşması, kolay gaza gelip kavga etmesi, öğretmeninin sınıfta sık sık uyarıyor olması çocuğa kendisinin kötü biri olduğunu ve sevilmediği düşündürüyor olabilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı koyulan böyle bir çocuğun kendini daha iyi hissedebilmesi adına ilaç kullanılması daha uygun olacaktır. İlacın vereceği zarar, böyle bir durumda olan çocuğun ve ailesinin hissettiklerinden daha zararlı olmayacaktır.

Siz de danışmak istediğiniz konularla ilgili handandemirkıran90@gmail.com adresinden ya da Facebook ve İnstagram aracılığıyla benim adımdaki sayfadan bana ulaşabilirsiniz.

Whatsapp
google_160x600