SİGA SİGA…

15 09 2021
89 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Efendim, koronavirüs ile ilgili bazı yasakların kaldırılmasıyla birlikte kendimi danalara benzettim!
Hani; körpe danalar daha iyi yetişmeleri amacı ile kotralarda beslenir ve sonrasında; kotralarından dışarı salıverince, bu danalar hop bir yana, hop bir bu yana koşuşturmaya başlarlar ya! İşte kendimi o deli danalara benzettim! Yasaklar kalkınca; nereye gideceğimi bilemeden bir o kıyıya, bir o ormana , bir o yakın kente koşuşturmaya  başladım ve özgürlüğün ne kadar önemli değer olduğunu algılayarak, haksız yere tutuklu olup, özgürlükleri elinden alınmış vatandaşlarımızın içerisinde bulunduğu psikolojiyi bir nebze de olsa hissettim.. Allah ve hukuk yardımcıları olsun!
Peki; ülkemizde koronavirüs salgını bitti mi!? Bu konuda kaygılıyım.. Çünkü: bana göre; Yunanistan kapılarını açarsa, bilin ki ülkemizde koronavirüs bitmiştir!..
Galiba; bazı önlemleri almakta hem geç kaldık, hem de; galiba aceleci davrandık!..
Yunanca; yavaş-yavaş sözlerinin karşılığı “Siga-Siga”dır...  Ve özellikle Trakya’da bire sözcüğü bir ikinci kişiye hitap anlamındadır ve çoğu zaman bu sözcüğün arkasından olumsuz bir cümle gelir! Bilirsiniz!..
Yunanlılar da bazen karşısındakine hitap ederken, “vire!” sözcüğünü kullanıyor... Bizim bire veya Yunanlıların kullandığı vire sözcüklerinin hangisi değişime uğramıştır bilemiyorum ama; bu yasakların erken kalkmasıyla ilgili Yunanistan’ın tavrına uygun bir cümle söylemek istiyorum:
Siga siga vire!!!

 

Whatsapp
google_160x600