ŞEYTAN ALDI GÖTÜRD܅

08 04 2021
492 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Efendim, sizleri veya bazılarınızı bilemem ama; ben ailemin bana sunduğu imkânlar dahilinde güzel bir çocukluk yaşadım! Ve de; bu çocukluk anılarımı hep saklamışımdır… Öyle ya; çocukken misket oynardık… Hem de; parmaklarımızın üzeri nasır bağlayana kadar! 

Kiremit parçalarını üst üste dizerek, dondi, uzun eşek, ‘yağ satarım, bal satarım’, ‘kör ebe’, yalamaç, geceleri; sokak lambalarının altında durarak ‘Hırsız kaç’, elimize aldığımız basit mendillerle bazı şekiller yaparak; ‘Bil Bakalım, bu nedir?’ , ip atlamaca, kaydırak, vs. gibi oyunlar oynarken çok mutluydum…

Bazen, sahip olduğumuz eşyaları, örneğin: misketlerimizi, fırıldaklarımızı kaybedince; iki elimizin arasına birer kiremit parçası alarak ve bunları birbirine çarpıp “Şeytan aldı götürdü, satamadan getirdi, sahibine verdi” tekerlemesini söyleyerek, kaybettiklerimizi bulmaya çalışır ve ne enteresandır ki; kaybettiklerimizi bulurduk da!..

Şimdi; bazı çevrelerce ülkemizde 128 milyar doların kaybolduğu söyleniyor! Ben de; acaba diyorum, çocuksu günlerimden kalma bir alışkanlıkla; elime kiremit parçalarını alıp, birbirine çarparak, sokak sokak gezip, “Şeytan aldı götürdü, satamadan getirdi, sahibine verdi” diyerek, bu kaybolan parayı bulabilir miyim!?

Olur mu bilemem ama; ben bulunacağı kanaatini taşıyorum…

Sevgilerimle…

 

Whatsapp
google_160x600