ŞEKERDE DÖNGÜ BOZULUYOR

06 08 2020
392 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Ülkemizde 33 adet pancar şekeri fabrikası var. ÖİB’ye bağlı Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye ait 25 fabrikadan 10’u, 2018 yılında yapılan özelleştirme ihaleleri ile özel sektöre devredildi. Böylelikle 33 şeker fabrikası; devlete ait 15, özel sektöre ait 12 ve pancar kooperatiflerine ait 6 olmak üzere faaliyet gösteriyor. Mevcut durumda kamunun sektör payı yüzde 35.5, kooperatif fabrikalarının payı yüzde 36.9, özel fabrikaların payı ise yüzde 27.6 oldu.

Yaklaşık 350 bin çiftçi aile, yıllara göre 350-400 bin hektar arasında değişiklik gösteren ekim alanında şeker pancarı yetiştiriyor. Türkiye’de hali hazırda 3 milyon 151 bin tonu pancar şekeri, 990 bin tonu nişasta bazlı şeker olmak üzere toplam 4 milyon 141 bin ton şeker üretim kapasitesi mevcuttur. 2020-2021 pazarlama yılında 2 milyon 700 bin ton şeker kotası var.

Geçen yıl “Pancar alım fiyatını da bu yıl için ton başına 235’ten 300 liraya yükseltiyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözleri çiftçinin yüzünü güldürürken, aynı oranda zam görmeyen şeker fiyatları nedeniyle, özel şeker fabrikaları adeta çıkmaza sürüklendi. Yüksek girdiler, yüksek maliyetler ve pancar taban fiyatındaki zam nedeniyle zaten açmazda olan özel şeker fabrikaları, bir de kamuya ait şeker fabrikalarının iskontolu ve taksitli şeker satışıyla kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak gibi görünüyor. Taban fiyatının yükselmesi şeker fiyatlarında da yükselişi zaruri kılarken, şeker fiyatlarına 14 aydır hiçbir zam yapılmaması döngüyü bozmak üzere.

15 şeker fabrikası ile ülkedeki şeker üretiminde yüzde 35.5’lik paya sahip olan Türkşeker, şeker satışında 14 ay boyunca zam yapmayıp üstüne iskontolu ve vadeli şeker sattıkça, fabrikalar her yıl artan pancar taban fiyatlarının altında ezilmeye başladı. Maliyetlerin karşılanabilmesi için en az yüzde 30 zam yapılması gerekirken, yüzde 20’lik bir zam bile şeker üretimindeki maliyetleri karşılamaya yetmiyor. Özetle, şeker fabrikalarının geleceği belki de beklenen ‘zam’a bağlı. Türkşeker’e ait 15 fabrikada istihdam edilen çalışan sayısı bugün 4 bin 705 kişi, buna oranla örnek vermek gerekirse sadece Kayseri Şeker’in 3 fabrikasında istihdam ettiği kişi sayısı 4 bin 500. Bu çalışanların ailelerini, 80 bin çiftçi ortağını, 15 bin aktif çiftçisini ve tedarikçilerini de hesaplamaya kalkarsak rakamlar milyona ulaşıyor. Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay sesini yükseltiyor. Devlete ait şeker fabrikalarının zararının hazine tarafından karşılandığını belirtirken, özel şeker fabrikalarının zararının kimin tarafından karşılanacağını soruyor.

CHP SEKOYA AĞACI GİBİDİR

CHP, dünyanın en büyük ağaçlarından biri olan ‘sekoya’lar gibidir. Sekoyalar 140 metreye kadar büyür ve çok uzun yaşar. Şu anda hayatta olan San Francisco’daki en yaşlı ‘sekoya’ 3 bin yıl yaşındadır ve adı da ‘General Sherman’dır. Bu ağaçların gövde genişliği, yani çapı 30-35 metreyi bulur ve 35 metreden sonra da dal verir. Dolayısıyla bu ağacı budayabilmek için önce 35 metre çıplak gövdeyi tırmanmak gerekir. Ancak bunu doğal yolla yapabilmek her babayiğidin harcı olmadığı gibi, hiç de kolay değildir.

Dolayısıyla dünyadaki en eski 4 siyasi partiden biri olan 97 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi, yani kurucu unsuru CHP’yi de budayabilmek, çok zor iştir. CHP, yüzyıla yaklaşan geçmişinde yaşadığı tüm fırtınalara rağmen tıpkı sekoya ağaçları gibi hâlâ dipdiri ve ayaktadır. Kaldı ki 3 bin yıl yaşına varmaya daha çok uzun yıllar vardır.

İdris AKYÜZ

CHP 35. dönem parti meclisi üyesi

GÜNÜN SÖZÜ
(İnce’ye mektup) “Durun partinizde. Bakarsınız olaylar sizi doğrular, siz de beklediğiniz mevkiiye ulaşırsınız. Siyaset hata affetmiyor. Sabır, her şeyin çaresidir. Bütün yanlış adımlar sabırsızlıkla atılmıştır, bunu unutmayın.” 

Mehmet Necati GÜNGÖR

 

Whatsapp
google_160x600