SEÇİMLER VE MHP..

08 02 2021
494 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Efendim, daha önceki bir yazımda özet olarak değindiğim gibi; kimyasal olaylara girip de , kimyasal olayın başlamasına etki etmek ile beraber, olay sonucu hiç değişikliğe uğramayan maddelere “Katalizör” denir..

Konuyu bir örnek ile açalım: Örneğin; suyu kendisini meydana getiren hidrojen ve oksijen elementlerine ayrıştırmak için su bir elektrolize tabi tutulur.. Yani; ortama artı ve eksi kutuplar ile ortama elektrik verilir. Ancak; bu elektrolizin başlaması için ortama bir miktar sülfirik asit veya elektriği iletme kabiliyeti olan elektrolit maddeler (örneğin: tuz) verilir.. Bu sayede elektroliz, yani suyun ayrışma işlemi başlar.. Ancak; elektroliz sonunda örneğin ortama verilen 100 gr. Su tamamen yok olup, kendisini meydana getiren hidrojen ve oksijen elementlerine ayrılırken, yine ortama (örneğin 10 gr) verilen sülfirik asit olay sonunda hiç değişmeden yine 10 gr. Olarak kalır..

Demokrasilerin vaz geçilmez unsurları siyasi partilerdir ve demokrasi olayı bu siyasi partilerin parlemantoya katılarak, ülke için gerekli yasa ve düzenleme çalışmaları yapması sonucu toplumun talepleri karşılanmaya çalışılır..

7 Haziran seçimleri sonucu parlemantoya katılan MHP tam bir katalizör rolü oynamış, kimyasal olay benzetmemdeki olay gibi, parlemanto çalışmalarının başlaması, hükümetin kurulması,  meclis organlarının oluşması v.s. gibi olayların başlaması için gerekli  maddesel katkıyı sağlamayarak, olayın başlamasını engellemiştir..

24 Haziran 2018 seçimleri sonrasında ise; MHP başkanı Sayın Bahçeli ihtimâl, kendisini ve dolayısıyla partisini bir katalizör olarak algılamış ve erken seçimlerde hiç fire vermeden( en azından) katalizör olarak kalmayı tercih etmiştir..

Ama; olası bir erken seçimde, olayı tasarlayan ve bir kimyacı titizliği gösteren halkımızın eli titrer de; sülfirik asidin yarısını yere dökerse ne olacak?  MHP’nin etkisi yarı yarıya düşer..

Yukarıda bir şeyi ifade etmeyi unuttum: Kimyasal bir olayın başlaması için kullanılan katalizörün miktarı çok önemlidir ve belli bir miktarın altında kullanıldığında, kimyasal olay gerçekleşmez!

Elinde hazır katalizör etkisi yapma miktarı varken, bu miktarı kullanmaktan kaçınan MHP yapılacak seçimler sonrası kaç gram olarak meclise girecek veya girebilecek.. Bu çok önemli..

Gidişat o ki; gelecek seçimlerin sonucunda MHP bırakın, katalizör olmayı, etkisiz bir eleman dahi olamayacak..  

Whatsapp
google_160x600