SATARKEN USTA, KURARKEN ACEMİ!

14 01 2021
421 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu CHP sözcüsü Atila Sertel, MKE ile ilgili Sayıştay raporlarına yansıyan bulguları paylaştı. MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikasında 4 milyon 287 bin Euro’luk yatırımla Emülsiyon Patlayıcı Üretim Tesisi’nin gerekli fizibilite ve piyasa araştırması yapılmadığı için üç yıldır üretim yapmadığını belirten Sertel, “Fabrikaları özelleştirme konusunda AKP iktidarının eline gelmiş geçmiş hiçbir hükümet su dökemez. Satma konusunda büyük bir ustalık sergileyen AKP iktidarı, yeni fabrika açmakta ise aynı hüneri sergileyemiyor. Nitekim bunun acı bir örneği MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikasında yaşanmış ve bugünkü parayla 38.5 milyon liralık ölü yatırım yapıldığı ortaya çıkmıştır. Sayıştay raporuna göre devletin 38.5 milyon lira parası ne yazık çarçur edilmiştir” dedi.


Kopya skandalının adli sicil verileri Adalet Bakanlığında yok

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamu sınavlarında 10 yılda gerçekleşen kopya olayları ve bu olaylara ilişkin adli işlemlerle ilgili istatistiki bilgilerin açıklanması amacıyla Adalet Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

Gürer önergesinde, “Son on yılda yapılan kamu sınavlarında soru alıp verme yapıldığı gerekçesiyle yargıya intikal eden sınav sayısı ne kadardır? Yukarıda bahsi geçen sınavlara giren kişi sayısı ne kadardır? Yukarıda bahsi geçen sınavlarda usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan, tutuklanan ve cezai işlem uygulanan kişi sayısı ne kadardır?” şeklinde sorular yöneltti. 

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Bakanlıklarının adli sicilin tutulmasıyla ilgili yürütmekle görevli olmadığını ve soru önergesine konu olan hususlarla ilgili istatistiki verilerin bulunmadığını belirtti. 

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise son 10 yılda, kamu personeli sınavlarında yaşanan usulsüzlüklerin, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra gün yüzüne çıkmaya başladığını belirterek, “Çok sayıda yurttaş, kamu personeli sınavlarındaki usulsüzlükler nedeniyle mağdur konuma düştü. Adalet Bakanlığının, böylesine önemli bir  konu da olsun verileri de derlemesi gerekirdi” dedi.


AKARCA VE IASOS’U UNUTMA

İzmir Seferhisar’da (Akarca), Muğla’da (Milas) İasos’ta (Kıyıkışlacık) o güzelim koylarda liman yapılmak istenmesinde son durum nedir bakacağız gene. İmar insanın her istediğini yapabilmek midir? Yasa ya da kural yoksa suç olur mu? Adaletsizliğin suç doğurduğunu biliyor muyuz? Umarız bozmadan korumanın, yaşanan pandemiyle insanlığa öğrettiği gerçeklerden gerekli dersler alınır da doğa kazanır, devlet de kazanır!

BİR NOT DA TRAKYA’DAN

Istranca ormanlarının yok olmaması için Tarım ve Orman Bakanı’na başvuru yapılmış fakat Sayın Bakan’dan bu hususta hiçbir duyarlılık gösterilmemiş. ‘Lisans ticareti’ için Istranca ormanları ve bağlantı yolları ile birlikte neredeyse 1.5 milyon metrekarelik orman göz göre göre yok edilmek isteniyor.

Bu katliam, lisans ticareti uğruna nasıl yapılır? Bakanlıktan buna nasıl duyarsız kalındığını bir türlü anlamıyoruz.

Istranca ormanları ve kuzey ormanlarının sonu, bu proje ile birlikte gelmek üzeredir, bakalım ne zaman?

Whatsapp
google_160x600