SAROS KÖRFEZİ (6)

23 07 2020
184 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

(Antik MELAS ya da Xeros Körfezi, eski Meariz)

GÖKÇETEPE ( tesis alanı)

SAROS KÖRFEZİ’NİN TÜRKİYE’DEKİ VEJETASYON FORMASYONLARI İÇİNDEKİ YERİ:

Akdeniz Fitocoğrafya bölgesinde yer alması nedeniyle; genel olarak, İbrelilerden Kızılçam, yapraklılardan meşe türleri bulunur. Karakter itibariyle farklı olan bu bölgedeki Kuru Orman Topluluklarına 1-)Kızılçam, 2-)Karaçam, 3-)Macar Meşesi girmektedir. Ormanların çeşitli nedenlerle tahrip edilen alanlarına ise; Maki toplulukları yerleşmiştir. Korudağların batısındaki asli orman örtüsü Meşe’nin tahrip edilmesi sonucu bu bölgede Kızılçamlar gelişmiştir. Kızılçam ormanları batıda Keşan-Mecidiye Köyü asfaltını takip eden ve Tuzla Gölüne akan Topağaçlar dereye kadar yayılmakta, daha batıda ise; saf meşe bataklıkları yer almaktadır. İçerilere doğru uzanan dere vadilerinde Adi Gürgen - Yabani Kızılcık – Çınar - Dağ Karaağacı görülmektedir.

DENİZ FLORASI

Saroz Körfezi Deniz Florası algler ile bitkisel planktonlardan oluşmaktadır. Bunlar; 14 adet Yeşil Alg gurubu, Kahverengi Alg gurubu 26 adet ve 38 adet Kırmızı Alg gurubu olmak üzere 78 adet guruptan oluşmaktadır.

SAROZ KÖRFEZİN’NDE SÜNGER:

Dünyanın en kaliteli süngerleri arasında yer alan ve Gökçeada çevresinde yetişen boyunca uzanan SÜNGER türleri:

1-Türk fincanı

2-Kahverengi Türk Süngeri

3-Fil Kulağı

4-Sağlam Türk Süngeri

5-Kaba Sünger- Bal Peteği

Türk süngerleri olarak bulunmaktadır. Bunlardan başka körfezde 49 çeşit sünger daha bulunmaktadır.

SAROS KÖRFEZİNDE MEMELİ VE KUŞ ÇEŞİTLERİ

Saros Körfezinde 28 tür memelinin (karaca-tavşan vs.), 12 tür kuşun (Serçe-sığırcık vs.) yaşadığı tespit edilmiştir.

SAROS KÖRFEZİNDE BALIK

Saros Körfezi’nde 144 çeşit balığın yaşadığı tespit edilmiş olmakla beraber, daha önce vurguladığım nedenlerden dolayı bu çeşitlilik maalesef günümüze gelene kadar giderek azalmıştır.

Geçmiş yıllarda Saros Körfezinde avlanan bazı balıkların yıllık ton rakamları bize bu konuda bir fikir vermektedir.

Keşan İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan tespitlere göre; Saros Körfezi’nde 1990 yılında yakalanan bazı balık miktarları şöyledir:

Akya (5 ton) – Orkinos (10 ton) – Bakalorya (50 ton) – Hamsi (350 ton) – İstavrit (400 ton) – Karagöz (10 ton) – Kolyoz (75 ton) – Kupa Balığı (25 ton) – Çinekop (50 ton) – Mercan (10 ton) – Uskumru (25 ton) – Torik (15 ton)...

Bu rakamlar böyle sürüp gidiyor.

Galiba bu gün, bu rakamlara ulaşmayı hayal bile edemiyoruz! Ama; ben gene de, bu günlerde balıkçıların en fazla yakaladıkları bazı balık isimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

MECİDİYE KÖY İBRİCE LİMANI (tesis alanı) 

Devam edecek…

 

 

 

 

 

 

 

Whatsapp
google_160x600