SAROS KÖRFEZİ (5)

22 07 2020
196 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

(Antik MELAS ya da Xeros Körfezi, eski Meariz)

SAZLIDERE (tesis alanı merkezi)

Şimdi gelin, Saros Körfezi’nin coğrafi ve canlı yaşamı ile ilgili özelliklerine kısaca bir göz atalım:

SAROS KÖRFEZİ’NİN İKLİM DURUMU

Saros Körfezi’nin ‘Yarı Nemli İklim’ tipi ile kurak mıntıka ormanları Vegetasyon tipine sahip olduğu tespit edilmiştir. Ancak; körfezin bakısının genel olarak güney olması; yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı Akdeniz ikliminin etkisinin hüküm sürmesine neden olur. Bu durumu ile körfez Trakya karasal iklim tipi olan yazları kurak ve sıcak, kışları yağışlı ve soğuk iklimi ile Akdeniz iklimi arasında bir geçiş iklimine sahiptir.

SAROS KÖRFEZ’İNDE SICAKLIK

Yıllık ortalama sıcaklık 14.4 derece, yıllık ortalama yüksek sıcaklık 19.5 derecedir. Yıllık en yüksek sıcaklık ise; 37.4 derece ve yıllık en düşük sıcaklık -12 derecedir. En yüksek sıcaklık ile en düşük sıcaklık farkının maksimum olduğu aylar ocak ve şubattır, ki; bu fark +/- 30 dereceye ulaşır. Ancak; gene de bu fark Akdeniz  + değerlikli ağırlıktadır.

SAROS KÖRFEZ’İNDE HAVA KÜTLELERİ VE RÜZGÂRLAR

Çoğunlukla kuzey rüzgârları (N) hakim olmakla birlikte en şiddetli rüzgârlar güney(S) rüzgârlarıdır ki; bu rüzgârlar Saros Körfezi’ne ayrı bir değer katar. Yazın daha çok karadan denize doğru esen Poyraz’ın kurak etkisi, Lodos’un da nemli, etkisi altında kalmaktadır.

SAROS KÖRFEZİ’NİN TÜRKİYE FLORA VE BİYOCOĞRAFYA BÖLGELERİ İÇİNDEKİ YERİ

Saros Körfezi Kuzeyde Marmara kıyılarından başlayarak, Gelibolu Yarımadası’nın güneyinde Ege Bölgesini içine alıp Akdeniz Bölgesini takiben Maraş’ın doğusuna kadar uzanan Akdeniz (Ege- Akdeniz )Bölgesini takiben Fitocoğrafya (bitkilerin coğrafik dağılım bölgesi) bölgesinde yer alır.  Saros Körfezi’nin hemen kuzeyinde Kuzey Anadolu (Avrupa-Sibirya) Saros Körfezi Kuzeyde Marmara kıyılarından başlayarak, Gelibolu Yarımadası’nın güneyinde Ege Bölgesini içine alıp, Sibirya)Fitocoğrafya bölgesinin Öksin bölgesi yer alır ve bu körfeze geçiş zonu (ara bölge)olması nedeniyle körfezi etkisi altına alır.

Devam edecek… 

 

 

Whatsapp
google_160x600