SALGIN GİDEREK BÜYÜYOR

Koronavirüs salgınının 3. dalgası giderek büyüyor. Sağlık Bakanlığının ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasındaki yoğunluk haritasına göre Çorlu başta olmak üzere Ergene’de vakalar hızla artmaya devam ediyor.
07 04 2021
1060 kez okundu

Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Gamze Varol, “Salgının 3. dalgası hızla yükseliyor. Henüz daha tepe noktasına ulaşmadık. Geçici çözümlerle bu hızlı artışın sınırlandırılması da kolay değil. Bu nedenle vatandaşa durumun ciddiyeti anlatılması gerekiyor. Bireysel önlemlere daha çok dikkat edilmesinin yanı sıra gerçek çözüm ve esas çözümün aşılamanın hızlandırılması” dedi. Varol, “Sağlık görevlilerinin asıl korktuğu Güney Afrika ve Brezilya mutasyonu. Temasın artması ile virüsün mutasyon geçirme olasılığının da o kadar arttığı ifade edildi. Ülkemizde ve bölgemizde ise İngiliz mutasyonunun yaygın olduğu kaydedildi. Ayrıca bireysel önlemlere daha çok dikkat edilmesinin yanı sıra gerçek çözüm ve esas çözümün aşılamanın hızlandırılması gerekiyor. Tekirdağ genelinde test yapılan her 100 kişiden yaklaşık yarısı pozitif çıkıyor. Vaka sayılarının 2021 yılının Ocak ayı oranlarına yaklaştığı ve geçeceği vurgulandı. Bu yüzden aşılamanın hızlandırılması ve tam kapanmaya gidilmesinin gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

TEPE NOKTASINA ULAŞMADIK

Tüm yurttaşların aşılanması gerektiğini belirten Varol; “İkinci olarak yapısal ve sosyal önemlerin alınarak hiçbir yurttaşın mağdur edilmeyecek şekilde tam kapanmaya gidilmesidir. Bundan başka çözüm yok gibi görünüyor. Çünkü yoğun bakım yatakları dolmaya başladı. Hastanelere COVİD -19’lu hastalarla dolu. 2021 Ocak ayındaki oranlara yaklaştık ve geçecek gibi görünüyor. Kesin bir rakam veremem ama test yapılan her 100 kişiden yaklaşık yarısı pozitif çıkıyor. Ayrıca mutasyonlu COVİD-19 virüsüne dikkat etmek lazım. Ülkemizde ve bölgemizde İngiliz mutasyonun çok yaygın. Ama ne kadar temas edersek virüsün mutasyon geçirme riski artıyor. Görece olarak daha hafif geçiriliyor ama vücutta daha fazla kalıyor ve daha bulaşıcı. Asıl korktuğumuz Güney Afrika ve Brezilya mutasyonu. Onun için teması azaltmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Tutku AKBAŞ

 

 

 

 

Whatsapp
google_160x600